V mestských lesoch sčítavali vtáctvo, zaznamenali aj krahulca obyčajného

Mestske lesy petrzalka.jpg
Foto: ilustračné, petrzalka.sk

Na siedmich kŕmidlách v Mestských lesoch v Bratislave zaznamenali 98 jedincov 11 druhov vtákov.

V Mestských lesoch v Bratislave (MLBA) tento mesiac sčítavali vtáctvo, zaznamenali aj krahulca obyčajného. Je to dravec, ktorý chytá drobné spevavce. Informoval o tom lesný pedagóg MLBA Michal Noga v tlačovej správe. Na siedmich kŕmidlách zaznamenali 98 jedincov 11 druhov vtákov. Sčítavanie vtákov je súčasťou celoslovenského monitoringu.

Hoci na našom území sú viaceré vodné plochy, ich význam pre zimovanie vtáctva nie je veľký. Zaznamenali sme tu 27 kačíc divých, jednu volavku popolavú a potešili i dva zimujúce trasochvosty horské,“ hovorí Michal Noga. Druhovo bohatšie výsledky malo sčítavanie na kŕmidlách. Najviac evidovali sýkoriek veľkých.

Vzácne druhy

Často sa tu hostia aj sýkorky belasé, sýkorky hôrne, brhlíky lesné, pravidelne tu vídame sojky a ďatle,“ dodal Noga. Fotopasce odhalili aj vzácnejšie druhy, napríklad žlny a kôrovníky. „Kŕmidlá však pravidelne navštevujú i veverice, kuny, líšky, dokonca i srnky,“ spresnil Noga.

Ako ďalej uviedol Noga, mimovládna organizácia SAOLA – ochrana prírody v spolupráci so Slovenskou ornitologickou spoločnosťou v sčítavaní pokračujú. Najbližší termín je od 31. januára do 2. feburára.

Mestské lesy v Bratislave

Mestské lesy v Bratislave fungujú od 1. januára 1994. Najskôr boli súčasťou magistrátu, približne po pol roku začali fungovať ako samostatne hospodáriaca príspevková organizácia.

Ich úlohou je spravovanie a zveľaďovanie lesného majetku mesta so zameraním na podporu mimoprodukčných funkcií lesov. Mestské lesy v Bratislave hospodária na ploche približne tritisíc hektárov.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk