V Mestských lesoch začala ťažba dreva, obmedzí aj návštevníkov lesoparku

ťažba kalamitného dreva
Foto: ilustračné, SITA

Drevo budú skladovať na kraji lúky oproti Snežienke pri Ceste mládeže.

Mestské lesy v Bratislave (MLB) začali s ťažbou dreva, návštevníkov lesoparku čakajú dočasné obmedzenia. Informujú o tom mestské lesy na sociálnej sieti.

V piatok sme začali výchovnú ťažbu dreva v poraste č. 966 v lokalite Pod Hrubým Drieňovcom. Drevo bude skladované na kraji lúky oproti Snežienke pri Ceste mládeže,“ uvádzajú MLB s tým, že ťažbu sa snažia vykonávať čo najšetrnejšie.

Návštevníkom sa ospravedlňujeme za dočasné obmedzenia. Po skončení ťažby miesto upraceme a dáme do pôvodného stavu,“ dodávajú.

Premena porastov

Dôvodom ťažby dreva je podľa MLB premena pôvodne monokultúrnych porastov na prírode blízke lesy, ktoré sú druhovo a vekovo pestré.

Používame pri tom najšetrnejší dostupný spôsob – účelový výber, v lese tak nevznikajú otvorené plochy po ťažbe. Tie najcennejšie stromy nechávame v poraste na dožitie, nikdy nebudú vyrúbané,“ vysvetľujú mestské lesy. Okrem dominantného buka preferujú aj dub, lipu, javor, čerešňu, brezu a vŕbu.

Výsledkom budú stabilné lesy s vysokou rekreačnou a ochranárskou hodnotou. Tento proces, na ktorom spolupracujú lesníci s ochranármi, je už ukončený na približne polovici územia mestských lesov v Zónach kľudu,“ dodávajú.

Znížený objem ťažby

Mestské lesy deklarujú, že cieľom ťažby dreva nie je dosiahnuť finančný profit a objem ťažby je výrazne znížený.

Ročný prírastok dreva v lese je 18-tisíc metrov kubických, ťažíme do 5-tisíc metrov kubických,“ konštatujú MLB s tým, že každý strom na ťažbu vyberajú v spolupráci s ochranármi. Až 54 percent lesa tvorí zóna bez ťažby dreva.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk