Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pes autobus pixabay.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: pixabay.com
3. júna 2018 Zaujímavosti od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2018 Diskusia()

V MHD možno kúpiť elektronický cestovný lístok aj pre psa

V bratislavskej mestskej hromadnej doprave (MHD) možno kúpiť elektronický cestovný lístok aj pre psa. Ak si cestujúci v MHD kupuje elektronický cestovný lístok, vie prikúpiť takýto lístok aj pre zviera. To sa v tomto prípade počíta ako batožina.

Vo svojom stanovisku to uviedol Dopravný podnik Bratislava. Reagoval tak na otázku, ako cestuje v MHD pes, ktorého doprovod si vo vozidle kupuje cestovný lístok elektronickou peňaženkou.

Ako batožinu môže cestujúci zobrať so sebou živé zvieratá, pokiaľ tomu nebránia osobitné predpisy a ak ich preprava cestujúcim neohrozuje zdravie. Tie zvieratá, ktoré to vyžadujú, musia byť v uzavretých prenosných schránkach s nepriepustným dnom. Pre prepravu schránok so zvieratami platia ustanovenia o preprave batožín. Bez schránky možno vziať do vozidla psa, ktorý má náhubok a držia ho na krátkom vodidle.

Treba informovať vodiča

V jednom vozidle MHD môže jeden cestujúci prepravovať najviac dva psy bez schránky. Pes bez schránky musí mať platný cestovný lístok. Tiež ho v tomto prípade počítajú ako batožinu, platí to aj pri jednorazových papierových lístkoch. V autobusoch a trolejbusoch môže cestujúci so psom bez schránky nastúpiť a prepravovať ho len s vedomím vodiča. Požiadavku na nástup dáva cestujúci zdvihnutím ruky alebo ústne. Súhlas s nástupom prejaví vodič posunkom alebo ústne. Tieto podmienky sa však netýkajú psa so špeciálnym výcvikom, ktorý má také označenie. Podrobnejšie informácie nájdu záujemcovia na adrese https://dpb.sk/sk/prepravny-poriadok-a-tarifa, v Prepravnom poriadku IDS BK – Článok A.9 Preprava živých zvierat.

Elektronický cestovný lístok

Cestovný lístok na jednu cestu vydávajú v papierovej podobe alebo v elektronickej podobe (eCL). eCL platí na jednu cestu na všetkých linkách zaradených do Integrovaného dopravného systému v Bratislavskom kraji. Počas platnosti cestovného lístka možno neobmedzene prestupovať. eCL platí od času predaja lístka, teda od zápisu lístka do čipu karty. Koniec časovej platnosti je možné si overiť priložením k označovaču cestovných lístkov vo vozidle MHD a stlačením tlačidla INFO. V prípade, že kartu má cestujúci kúpenú ako predplatný cestovný lístok (električenka), nie je možné použiť túto kartu na kúpu eCL. V tomto prípade nie je možné použiť kartu ani na kúpu eCL pre spolucestujúceho ani pre batožinu, psa, bicykel vo vozidlách MHD.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X