Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
50_rocnik_medzinarodnej_chemickej_olympiady 1.jpg
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
50. ročník medzinárodnej chemickej olympiády prvýkrát organizujú súčasne dve krajiny. Zdroj: www.schems.sk
17. júla 2018 Podujatia a akcie Bratislava od Ján Šutý, © BratislavaDen.skwww.schems.sk, © BratislavaDen.sk Diskusia()

V Mlynskej doline sa bude konať jubilejný 50. ročník medzinárodnej chemickej olympiády

International Chemistry Olympiad (IChO), Medzinárodná chemická olympiáda, je spoločným vyvrcholením stredoškolských chemických súťaží z celého sveta, v ktorej si každoročne zmerajú sily stovky najúspešnejších riešiteľov.

Po 49. ročníku, ktorý organizovalo Thajsko, sa jubilejný ročník, 50th IChO 2018, uskutoční na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave a na Vysokej škole chemicko-technologickej (VŠCHT) v Prahe.

Je to po prvýkrát, čo je olympiáda organizovaná v spolupráci dvoch krajín, a to pod sloganom Back to Where It All Began. Prestížna svetová súťaž bola totiž založená a po prvýkrát zorganizovaná práve u nás, v bývalom Československu.

Rekonstrukcia_telocvivna_interier.jpg
Pohľad na interiér telocvične v areáli VMĽŠ UK v Mlynskej doline, kde sa v uplynulých týždňoch realizovala výmena okien. Práve v tejto telocvični bude prebiehať hlavný program Medzinárodnej chemickej olympiády. Foto: Ján Šutý, © BratislavaDen.skFoto: Ján Šutý, © BratislavaDen.sk

IChO 2018 sa uskutoční v dňoch 19. – 29. júla. Očakáva sa účasť viac ako 80 krajín s vyše 300 súťažiacimi v sprievode 300 mentorov, pozorovateľov a hostí. Hladký priebeh súťaže bude zabezpečovať takmer 30 členov vedeckej komisie, 50 technických a pomocných pracovníkov, najmä z radov bývalých riešiteľov chemickej olympiády a doktorandov organizujúcich inštitúcií, ako aj 80 sprievodcov študentov.

Po odbornej stránke sa Slovensko na IChO 2018 podieľa zabezpečením praktických prípravných a súťažných úloh. Všetci vedúci autorských kolektívov sú zároveň členmi Slovenskej chemickej spoločnosti, za organickú chémiu Martin Putala, za fyzikálnu chémiu Erik Szabó, za analytickú chémiu Pavol Tarapčík a Ing. Elena Kulichová. Prezidentom IChO 2018 za Slovensko je Martin Putala.

Prípravné úlohy, ktoré definovali tematické okruhy tohoročnej súťaže sú zverejnené na webovej stránke IChO 2018. Stránka bude podrobne informovať aj o priebehu súťaže a verejne dostupný bude aj pravidelný informačný denník súťaže Catalyzer.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X