V múzeu dizajnu sa bude spomínať na výtvarnícky november '89

Slovenské múzeum dizajnu
maps.google.sk

Revolučným udalostiam z novembra 1989 z pohľadu výtvarníkov je venovaná štvrtková akcia, na ktorú pozýva Slovenské centrum dizajnu do Slovenského múzea dizajnu v Bratislave. Podujatie nazvané Spomienka na výtvarnícky November sa uskutoční na výstave Univerzálny tvorca Miroslav Cipár v galérii Slovenského múzea dizajnu.

Neformálne stretnutie sa začne o 17. hodine, avizuje Slovenské centrum dizajnu (SCD), ktoré naň pozýva spolu so Slovenským múzeom dizajnu, výtvarníkom Miroslavom Cipárom a kurátorom jeho výstavy Ľubomírom Longauerom. „Miroslav Cipár a Ľubomír Longauer zohrali v udalostiach novembra ’89 významnú úlohu a srdečne pozývajú na neformálny rozhovor všetkých, ktorí sa na zhromaždení zúčastnili a tiež verejnosť. Súčasťou stretnutia bude prehliadka výstavy s komentárom,“ dodalo SCD.

Spomienka na výtvarnícky November pripomenie udalosti spred 26 rokov, konkrétne 19. november 1989, keď sa v Umeleckej besede na Dostojevského rade v Bratislave konalo zhromaždenie umelcov a stalo sa jedným z prelomových momentov tzv. nežnej revolúcie na Slovensku. Hnutie Verejnosť proti násiliu (VPN) vzniklo 19. novembra ako reakcia na brutálny zákrok príslušníkov Zboru národnej bezpečnosti proti pokojnej demonštrácii študentov k Medzinárodnému dňu študentstva, ktorá sa odohrala 17. novembra na Národnej triede v Prahe.

V deň vzniku VPN sa stretlo v Bratislave v budove mestskej organizácie Zväzu slovenských výtvarných umelcov, známej ako Umelecká beseda, niekoľko stoviek ľudí, aby podpísali protest proti policajnému potlačeniu pražskej demonštrácie. Stretnutie v Umeleckej besede zvolali umelci zoskupení okolo maliara Miroslava Cipára. Jeho účastníci sa následne presunuli na Malú scénu SND, kde Martin Huba oznámil štrajk hercov.

Hnutie VPN založili večer 19. novembra v byte Jána Langoša. V pracovnom a koordinačnom výbore VPN sa okrem iných stretávali Miroslav Cipár, Ľubomír Feldek, Milan Kňažko, Ján Budaj, Fedor Gál, Ján Langoš, Ladislav Snopko, Eugen Gindl, Peter Zajac, Vladimír Kompánek, Martin Bútora, Rudo Sikora. Medzi zakladateľmi VPN boli aj Valér Mikula, Peter Tatár, Martin Šimečka, Miroslav Kusý, Miloš Žiak, Jozef Kučerák, Mária Filková, Martin Porubjak, Bohuslav Kraus, Jozef Jankovič, Alfréd Zimmerman a ďalší. Prvý bratislavský míting sa uskutočnil 22. novembra na Námestí SNP.

Výstava jedného z najvýznamnejších slovenských grafikov Miroslava Cipára Univerzálny tvorca Miroslav Cipár je v galérii Slovenského múzea dizajnu v Bratislave prístupná do 31. januára 2016. Prezentuje široké spektrum Cipárovej tvorby, práce od umelca grafika, typografa, tvorcu značiek a piktogramov, ilustrátora, kresliara a maliara.

Výstava je výnimočná tým, že autor Miroslav Cipár daroval do zbierok múzea približne 5 600 artefaktov zo svojej tvorby, čo je značná časť jeho diela. Jej kurátor Ľubomír Longauer pripomína, že Miroslav Cipár sa v plnej tvorivosti dožil osemdesiatky a stal sa najväčším donorom múzea dizajnu. Výstavu možno v galérii v podkroví Slovenského múzea dizajnu v Hurbanových kasárňach na Kollárovom námestí 10 vidieť denne okrem pondelka od 13. do 18. hodiny.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk