V Múzeu obchodu v Bratislave oslavujú 10. výročie, pozrite sa čoho

Muzeum obchodu hudba rock v muzeu bratislava.jpg
Ilustarčná foto : www.rockvmuzeu.sk

Múzeum obchodu v Bratislave už desať rokov popri výstavách z histórie obchodu prináša aj hudbu.

Múzeum, ktorého zriaďovateľom je Ministerstvo hospodárstva SR, totiž od 7. novembra 2008 organizuje projekt Rock v múzeu. Spustilo ho so zámerom spropagovať múzeum a jeho zbierky. Za 10 rokov bolo v múzeu 252 koncertov, predstavilo sa 239 skupín a umelcov z 22 krajín celého sveta, napríklad z USA, Česka, Anglicka, Poľska, Austrálie, Talianska, Holandska, Kanady, Nemecka či Grécka, Argentíny, Južnej Afriky a Fínska.

V tejto, pre múzeum nie tradičnej, aktivite plánuje Múzeum obchodu pokračovať aj naďalej. Už teraz je takmer na polovicu obsadený rok 2019. Informoval o tom odbor komunikácie Ministerstva hospodárstva SR.

História a zbierky Múzea

Múzeum obchodu v Bratislave mapuje vývoj obchodu na našom území. V terajšej podobe je zriadené od roku 1991 a má vyše 65-tisíc exponátov, najmä predmety typické pre obchody a rôznorodé prostriedky historickej reklamy od 20. až po 40. roky 20. storočia, ako sú plagáty, tabule či pútače.

Niektoré zbierkové predmety pochádzajú ešte z posledného obdobia Habsburskej monarchie. Unikátna je napríklad zbierka príjmových a registračných pokladníc od renomovaných svetových značiek a producentov. Zaujímavé sú aj kompletne zachované zariadenia obchodíkov so zmiešaným tovarom.

Zbierka spojená s pohostinstvom obsahuje výčapné zariadenia, plničky fliaš, sudy, zásobníky na nápoje, jedálenské a nápojové servisy. Svoje miesto tu majú aj hracie automaty, gramofóny i orchestrión, ktoré dotvárali atmosféru pohostinstiev.

Viacero sídiel Múzea

Múzeum sídli v mestskej časti Podunajské Biskupice na Linzbothovej 16. Stálu expozíciu má aj na Bielej ulici 6 v bratislavskom Starom Meste a tiež na Radničnej ulici v Českom Krumlove. Pre verejnosť je múzeum v Podunajských Biskupiciach otvorené denne okrem pondelka, počas pracovných dní od 9.00 do 17.00 hod. a cez víkend od 10.00 do 17.00 hod.

Jeho súčasťou je aj historický hostinec, kde sa čapuje pivo. Múzejný pivovar možno navštíviť denne okrem pondelka od 17.00 do 22.00 hod.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk