V Národnom ústave detských chorôb v Bratislave kompletne zmodernizovali oddelenie pre deti s rakovinou

otvorenie-nucem-zdravie-kiska-nemocnica-deti-onkologia-bratislava-sita.jpg
Foto: SITA/Branislav Bibel

Národný ústav detských chorôb (NÚDCH), nezisková organizácia Deťom s rakovinou a Klinika detskej hematológie a onkológie (KDHaO) vybudovali špičkové oddelenie pre malé deti do ôsmich rokov, ktoré trpia rakovinou.

Ako v utorok na otvorení zariadenia uviedol prezident SR Andrej Kiska, je dôležité, aby deti s rakovinou dostali špičkovú liečbu a boli v prostredí, ktoré je moderné. Projekt sa podarilo zrealizovať vďaka príspevku od ministerstva zdravotníctva vo výške 700-tisíc eur. Zaplatila sa z toho najdrahšia položka – vzduchotechnika, okná a tiež prístrojové a interiérové vybavenie. Príspevok 600-tisíc eur dala nezisková organizácia Deťom s rakovinou.

ZDRAVOTNÍCTVO: Detské hematologické oddelenie
Foto: SITA/Branislav Bibel

Oddelenie prešlo úplnou generálnou inováciou, od dispozičných zmien po inštaláciu vzduchotechniky. Menila sa vnútorná fasáda, okná, podlahy, pribudli bezbariérové kúpeľne na izbách, nová zdravotechnika, dvere aj nábytok. Na oddelení je aj takzvaná zákrokovňa, kde sa budú robiť menšie operačné úkony. Pribudla aj jedna izba pre pacientov, z 10 izieb je teraz 11.

Na oddelení zrekonštruovali aj herňu pre detských pacientov, ktorí ju využívajú aj ako materskú škôlku. Zrekonštruovala sa aj rodičovská kuchynka. „Detský onkologický pacient sem neprichádza na dva-tri dni, na dva týždne. On tu trávi veľkú časť svojho života,“ povedala po otvorení oddelenia ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská. Preto je podla nej veľmi podstatné, aby prostredie, v ktorom sa lieči, bolo k nemu čo najpriateľskejšie. Ministerka tiež uviedla, že je potrebné renovovať aj iné oddelenia.

ZDRAVOTNÍCTVO: Detské hematologické oddelenie
Foto: SITA/Branislav Bibel

Prednostka Kliniky detskej hematológie a onkológie Alexandra Kolenová uviedla, že deti môžu byť počas liečby zo svojej izby napojené na monitor, ktorý je prepojený so sesterskou miestnosťou. Tu môžu zdravotníci vidieť, v akom stave je pacient. „On môže byť v tej svojej izbičke. Nemusí byť napríklad v ošetrovni,“ vysvetlila. Na oddelení sú jedno a dvojlôžkové izby. Jednolôžkové sú určené pre deti, ktoré sú viacej ohrozené.

Špičkové oddelenie má byť porovnateľné s prestížnymi zahraničnými pracoviskami pre náročnú liečbu. „Toto je skutočne detská onkológia, na ktorú môžeme byť hrdí,“ dodal prezident Andrej Kiska. Po rozsiahlom komplexnom prebudovaní priestorov by sa pacienti mali na oddelení začať liečiť v marci.

otvorenie-nucem-zdravie-kiska-nemocnica-deti-onkologia-bratislava-sita.jpg
Foto: SITA/Branislav Bibel

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk