V Národnom ústave detských chorôb v Bratislave pribudlo nové zobrazovacie zariadenie, jediné svojho druhu na Slovensku

Narodny ustav detskych chorob bratislava sita.jpg
Ilustračná foto: SITA/Diana Černáková

Vďaka tomuto zariadeniu už nebudú musieť detských pacientov transportovať na iné pracoviská, tvrdí ministerka.

Zakúpením nového zobrazovacieho zariadenia Národný ústav detských chorôb (NÚDCH) v Bratislave dobudoval Spinálne centrum NÚDCH. Na pondelkovej tlačovej besede o tom informoval lekár ústavu Bruno Rudinský. Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská na tlačovej besede uviedla, že vďaka mikroskopu môžu detských pacientov ošetrovať v detskej nemocnici. „Detský pacient už teraz nebude musieť byť transportovaný na iné pracoviská, čím sa zvýši komfort ako pacienta, lekárov, tak aj rodinných príslušníkov,“ povedala ministerka.

Ide o prvé takéto zariadenie na Slovensku, nemajú ho ani susedné krajiny. Po Spinálnom centre NÚDCH chce ústav vybudovať aj detské chirurgické neurocentrum.

Mikroskop podľa Rudinského umožní perfektné osvetlenie, zväčšenie a možnosť asistencie. „Všetko toto smeruje k bezpečnosti,“ dodal. Nové zariadenie umožní zobrazovanie na externej obrazovke v rozlíšení 4K, ale aj trojrozmerné zobrazovanie. Podľa Rudinského je jeho významná pridaná hodnota aj v endoskopickom zariadení, ktoré umožňuje aj nazretie „za roh“. Endoskop má totiž 45-stupňový uhol zobrazenia. Pri použití zariadenia sa dajú využiť aj tzv. špeciálne moduly na zobrazenie nádoru na mozgu alebo mieche, iný modul zobrazí mozgové cievy pri súčasnom znázornení prietoku krvi počas operácie.

Zobrazovacie robotické zariadenie stálo 525-tisíc eur bez dane z pridanej hodnoty.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk