Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Primacialne_namestie_maps.google.sk_.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
maps.google.sk
27. mája 2016 Zaujímavosti od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2016

V nedeľu bude na Primaciálnom námestí slávenie sviatku Božieho tela

Slávnosť Najsvätejšieho Kristovho Tela a Krvi oslávia katolíci v nedeľu o 10.30 hod. na Primaciálnom námestí. Slúžiť ju bude apoštolský nuncius na Slovensku Mario Giordana. Koncelebrovať budú bratislavskí biskupi Stanislav Zvolenský a Jozef Haľko.

Po slávnostnej svätej omši bude procesia so Sviatosťou oltárnou cez Klobučnícku ulicu a Námestie SNP pred farský Kostol sv. Jána z Mathy na Župnom námestí, kde sa slávnosť skončí ďakovným chválospevom a udelením eucharistického požehnania. Procesia sa koná, pretože Katolícka cirkev slávila vo štvrtok sviatok Najsvätejšieho Kristovho tela a krvi (Božie telo) ako prikázaný sviatok. Podľa tradície sa koná procesia v mestách v nedeľu po tomto sviatku.

Tradícia procesií odpradávna sprevádza tento jeden z najväčších cirkevných sviatkov, ľudovo nazývaný Božie telo. Tajomstvo Ježišovho tela a krvi, na ktoré sa pri každej omši premieňa chlieb a víno, veriaci v procesii na čele s kňazom symbolicky oznamujú svetu nosením monštrancie s kúskom premeneného chleba ulicami dedín a miest. Postupne sa zastavujú pri štyroch oltároch, symbolizujúcich štyri svetové strany. Sprievod tak naznačuje Božiu ochotu a ústretovosť aj voči tým, ktorí ho nepoznajú. Deti na znak úcty a lásky k Bohu sypú na cestu lupene kvetov.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X