V niektorých mestských častiach bude prebiehať zber triedeného odpadu po novom

OLO: Prehliadka Spaľovne odpadu
Foto: ilustračné, SITA

Vrecový systém zberu triedeného odpadu z rodinných domov sa spúšťa už v auguste.

V siedmich mestských častiach Bratislavy budú triedený odpad od augusta zberať po novom. Hlavné mesto o tom informuje na sociálnej sieti.

Obyvatelia rodinných domov v mestskej časti, ktorá spadá do nového tzv. vrecového systému zberu triedeného odpadu, by mali v týchto dňoch nájsť v schránke leták s potrebnými informáciami, informuje magistrát.

Do nového systému sú v prvej etape zapojené mestské časti Vajnory, Vrakuňa, Podunajské Biskupice, Petržalka, Staré Mesto, Devínska Nová Ves a Devín. Prvý odvoz triedeného odpadu bude už v auguste. Z dôvodu jednoduchšieho prechodu na nový systém budú počas augusta ešte dočasne prístupné aj zberné hniezda na odpad.

Recyklovateľné vrecia

Počas júla doručí obyvateľom rodinných domov pracovníkmi OLO balíček dvoch roliek s recyklovateľnými vrecami. „Prioritou bude odovzdať rolky s vrecami do domácností osobne. Každá domácnosť dostane dve rolky, pričom v každej bude 25 kusov vriec,“ uvádza mesto a dodáva, že na kalendárny mesiac tak na jednu domácnosť pripadnú dva kusy modrých vriec na papier (spolu 240 litrov) a dva kusy žltých vriec na plasty, kovové obaly a nápojové kartóny (spolu 240 litrov).

V prípade, že obyvateľ naplní počas mesiaca viac vriec, nemusí mať obavy, pracovníci OLO odvezú aj tie, dodáva mesto.

Triedený odpad sa bude odvážať priamo spred rodinných domov z obvyklého odvozného miesta komunálneho odpadu, čo by malo podľa mesta viesť k zabráneniu znečistenia verejných priestranstiev aj k zvýšeniu komfortu pre obyvateľov.

Problematické miesta

Prvá etapa sa podľa mesta pripravovala podľa charakteru mestskej časti, aby bolo podchytené centrum, problematické zberné hniezda a ťažko zjazdné ulice. Po vyhodnotení prvej etapy do konca roku 2020 sa bude tento systém postupne zavádzať na celom území Bratislavy.

V súčasnosti je triedený zber odpadu v rodinných domoch zabezpečený prostredníctvom približne 250 zberných hniezd. Podľa analýzy z roku 2019 je v Bratislave miera znečistenia triedeného zberu v prípade plastov až 25 percent a v prípade papiera 16,2 percenta.

Zavedením nového systému pre obyvateľov by sa podľa mesta mala úroveň triedenia zvýšiť až o 20 percent. Kompletné informácie o novom systéme sú zverejnené na adrese mesta tu.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk