Systém je už v troch novomestských parkoch, postupne pribudnú ďalšie objekty.
Nové Mesto vytvára na svojom území viaceré projekty na zachytávanie dažďovej vody. Na sociálnej sieti o tom informoval starosta mestskej časti Rudolf Kusý.
„Veľa dažďovej vody v Bratislave zbytočne odteká do kanalizácie. Meníme to tam, kde môžeme a postupne chceme zachytávať vodu vo všetkých objektoch v majetku či správe Nového Mesta,“ uviedol starosta.
Ako dodal, v Novom Meste vytvorili tri úplne nové parky a viaceré kompletne zrevitalizovali. „Systém na zadržiavanie dažďovej vody je už v troch z nich,“ priblížil Kusý.
Zadržiavanie vody
Prvým je športpark Jama na Ulici odborárov. „Zadržíme tu až 180 litrov vody na jednom hektári za sekundu (park má rozlohu 1,7 hektára). Pod celým povrchom parku je potrubie, cez ktoré dažďová voda steká do záchytných nádob,“ vysvetlil starosta s tým, že voda z nádob sa neskôr čerpá a používa na zavlažovanie zelených plôch, alebo vsakuje do pôdy.
„Park zachytí všetku dažďovú vodu, ktorá spadne na jeho územie a mestskú kanalizáciu vôbec nezaťažuje,“ dodal. Ďalším je park Gaštanica na Kolibe, ktorý je pravdepodobne najstarší novomestský park s košatými jedlými gaštanmi.
„Sú v ňom vybudované vsakovacie jamy, ktoré zachytávajú dažďovú vodu. Tá z nich odchádza postupne a zavlažuje zeleň a dreviny v parku,“ doplnil Kusý.
Retenčné nádrže
V parku na Ľudovom námestí sú popri chodníkoch vytvorené retenčné nádrže. „Trávnaté plochy a výsadba sú riešené tak, aby bol terén členitý. Zámerne sme vytvorili preliačiny, v ktorých sa dažďová voda udrží dlhší čas a postupne vsakuje do pôdy,“ poznamenal starosta s tým, že ani tento zrevitalizovaný park nezaťažuje kanalizáciu, ktorá pri návalových dažďoch nestíha.
Starosta ďalej skonštatoval, že spomedzi školských objektov začínajú so systémom zachytávania dažďovej vody na ZŠ Za kasárňou 2 a MŠ Letná 7.
„Na Letnej máme systém na zber dažďovej vody už pripravený,“ doplnil Kusý s tým, že zádržné nádoby a dažďová záhrada pribudnú aj na ZŠ Za kasárňou.