Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Lego stavebnica, deti, hrať sa
Foto: ilustračné, www.thinkstockphotos.com
5. novembra 2019 Správy BratislavaIné správy z Bratislavy od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

V Novom Meste zvýšia dotácie na dieťa pre materské školy a školské kluby

Z miestneho rozpočtu tak minú na dotácie pre materské a základné školy v roku 2020 o vyše 300-tisíc eur viac ako tento rok.

V Novom Meste zvýšia dotácie na dieťa v materskej škole a žiaka v školských zariadeniach zriadených mestskou časťou. Z rozpočtu mestskej časti tak v roku 2020 minú na tento účel o vyše 300-tisíc eur viac ako tento rok. Navýšenie dotácií schválili novomestskí poslanci na zasadnutí miestneho zastupiteľstva.

Zvýšenie ročnej dotácie je nevyhnutné, keďže od 1. januára 2020 majú byť valorizované platy zamestnancov štátnej a verejnej správy o 10 percent,“ napísali v dôvodovej správe návrhu.

Výška ročnej dotácie

Po novom bude výška ročnej dotácie v materských školách minimálne 1900 eur na jedno dieťa a v školských kluboch detí aspoň 430 eur na dieťa. V porovnaní s minulými obdobiami je to zvýšenie v prípade materských škôl o 200 eur na dieťa a v prípade školských klubov o 60 eur na dieťa.

Školské jedálne dostávajú dotáciu 210 eur na stravníka, čo ostáva nezmenené. Pred výšku dotácie však mestská časť pripojí pojem „najmenej“, čo umožní mestskej časti flexibilnejšie narábať s týmto číslom. V tomto prípade sa inšpirovali inými bratislavskými mestskými časťami.

Tisícky detí

Podľa Výkazu o počte žiakov základných a umeleckých škôl, detí materských škôl a školských zariadení a poslucháčov jazykových škôl v územnej pôsobnosti Nového Mesta v školskom roku 2019/2020 navštevuje novomestské materské školy 1120 detí, školské kluby detí 1558 žiakov a školské jedálne majú 4211 potencionálnych stravníkov (1120 škôlkarov a 3091 žiakov základných škôl, pozn. SITA).

V roku 2019 išli na dotácie pre materské školy z rozpočtu mestskej časti takmer dva milióny eur, v roku 2020 to bude vyše dvoch miliónov eur. Školské kluby boli z miestneho rozpočtu v roku 2019 podporované vyše 500-tisíc eurami, v roku 2020 dostanú takmer 700-tisíc eur.

Ceny nie sú konečné

Naše školy a škôlky potrebujú viac peňazí a musíme tie peniaze v rozpočte nájsť,“ uviedol starosta mestskej časti Nové Mesto Rudolf Kusý. Suma navýšenia podľa jeho slov nie je konečná, „všade je totiž doplnené slovíčko minimálne,“ dodal Kusý.

Poslanci spochybňovali, či sa v rozpočte nájdu peniaze na takéto zvýšenie dotácií škôlkam a školským klubom. „Peniaze však musíme nájsť aj za cenu úspor,“ oponoval Kusý s tým, že by to ani nenazval šetrením, ale „nerobením niektorých činností.“

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X