V novom roku rodičia v Rači zaplatia za materské a základné školy viac, dôvodom je aj rast cien energií

Chrípka chorobnosť skoly skôlky
Foto: ilustračné, GettyImages

Poplatky za škôlky sa zvýšia o 19 eur, za školské družiny o 15 eur a poplatky za stravovanie vzrastú o 5-6 eur.

V Rači sa od nového roku zvýšia poplatky za školy a škôlky. Ako informuje mestská časť na sociálnej sieti, rast cien energií a vládou schválené zníženie príjmov samospráv si vyžiada prijatie nepopulárnych opatrení, ktoré pocítia najmä rodičia detí v predškolskom a školskom veku.

Od 1. januára 2023 budeme pre udržateľnosť služieb pre naše deti musieť zvýšiť poplatky o 50 percent,“ konštatuje samospráva. Poplatky za materské školy (MŠ) v Rači sa zvýšia o 19 eur, za školské družiny o 15 eur a režijné náklady v jedálňach vzrastú mesačne o 5-6 eur.

Škôlky aj školy

Zvyšovanie poplatkov v škôlkach a školách je podľa samosprávy nevyhnutné, aby bolo možné ponechať poplatky len za dve deti v rodine, tretie a ďalšie ho naďalej platiť nebude.

Navýšenie je podľa mestskej časti tiež potrebné, aby bolo možné ponechať príspevok pre viacdetné rodiny a rodiny s ŤZP dieťaťom, príspevok pri narodení dieťaťa, dotácie pre organizácie a kluby v kultúrnej, športovej, sociálnej a školskej oblasti, aby samospráva mohla pokračovať v opravách škôl a škôlok, či organizovať kultúrne podujatia pre deti.

Navýšenie poplatkov

Navýšenie poplatkov podľa mestskej časti zároveň pomôže pri financovaní zariadenia školy a vybudovaní vonkajšieho areálu ZŠ Plickova, novej škôlky Kadnárova, či nájmu priestorov pre škôlku – alokované pracovisko MŠ Barónka.

Bez tohto zvýšenia by sme museli časť financií pre tieto projekty (kapitálové výdavky) presunúť do bežných výdavkov, a teda neinvestovať do rozvoja, ale financie takpovediac prejesť,“ priblížil starosta Rače Michal Drotován.

Pri zvýšení pôjde o časť peňazí, ktoré rodičia dostanú zvýšením daňového bonusu. „Čaká nás z dôvodu zásahov štátu náročné obdobie, pre nás je prioritou naďalej rozvíjať naše škôlky a školy,“ doplnil s tým, že verí, že rodičia pochopia, že zvyšovanie je v súčasnej situácii nevyhnutné.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk