Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Dub pixabay.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: pixabay.com
14. apríla 2018 Správy BratislavaIné správy z Bratislavy od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2018 Diskusia()

V okolí hlavného mesta vysadili lesníci za posledných päť rokov 1,2 milióna stromčekov

Lesníci vysadili v okolí Bratislavy za posledných päť rokov viac ako 1,2 milióna sadeníc stromov, v tomto roku 2018 plánujú vysadiť ďalších vyše 190-tisíc sadeníc. Informoval o tom riaditeľ Odštepného závodu Lesov SR v Smoleniciach Ivan Danček s tým, že v okolí hlavného mesta vysádzajú hlavne buky a duby.

Výsadbu robia prevažne v marci a apríli, časť plôch zalesňujú na jeseň. Výsadba sa robí na plochách po ťažbe dreva alebo na plochách, kde predchádzajúce zalesňovanie nebolo úspešné. Príčinou nutnosti opakovaného zalesňovania môže byť aj neskorý mráz, letné sucho alebo ohryz sadeníc zverou.

Nie všetky plochy po vykonanej ťažbe sa však musia umelo zalesňovať. „Cieľavedomou činnosťou lesného hospodára sa dá na obnovu lesa využiť potenciál materského porastu tak, aby sa pred jeho vyťažením vytvorili semená a následne nový porast prostredníctvom prirodzeného zmladenia,“ uviedol Danček. Takýmto spôsobom sa na Lesnej správe Bratislava podarilo obnoviť 71,5 hektára lesných porastov, čo predstavuje približne 1,4 milióna kusov náletových drevín z pôvodných materských stromov. Umelej výsadbe sadeníc sa však nemožno vyhnúť na plochách odlesnených bez predošlej prípravy lesa na jeho obnovu, ani na plochách, ktoré vznikli pri kalamitách.

Milióny nových stromčekov

Pri výsadbe spolupracuje Lesná správa Bratislava s viacerými firmami a občianskymi združeniami. „Každoročne nás oslovujú noví záujemcovia, ktorí chcú prispieť výsadbou čo len niekoľkých stromčekov na zachovanie stálosti lesov vo svojom okolí. Súčasťou každej brigády je aj výklad našej práce, čím záujemcovia nadobudnú širšie vedomosti o práci lesníkov,“ uviedol vedúci Lesnej správy Bratislava Martin Knurovský.

Každoročne sa v slovenských lesoch vysadia milióny nových stromčekov. Každoročne sa na všetkých lesných pozemkoch Slovenska vysádza okolo 15 miliónov nových stromčekov. Takmer polovica lesných plôch je zároveň obnovovaná aj prirodzene prostredníctvom prirodzeného zmladenia z okolitých porastov.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X