Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Metropolitny institut verejne priestory zelen radlinskeho zilinska.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Metropolitný inštitút Bratislavy
19. novembra 2021 Správy BratislavaIné správy z Bratislavy od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

V parčíkoch na Radlinského a Žilinskej ulici obnovia zeleň, asfalt nahradí dlažba

Metropolitný inštitút upozorňuje, že skvalitňovanie zelene prináša aj nahrádzanie chorých stromov.

V parčíkoch na Radlinského a Žilinskej ulici v Bratislave obnovia zeleň, asfalt nahradí dlažba. Ako uvádza Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) na sociálnej sieti, postupne prichádzajú na rad realizácie projektov Živé miesta na obnovu zanedbaných verejných priestorov.

V projektoch na Radlinského a na Žilinskej ulici obnovujeme zeleň, dosádzame nové stromy a rastliny vhodnejšie pre dnešnú klímu, asfaltové povrchy nahrádzame modernou dlažbou alebo inými vodopriepustnými povrchmi a meníme ich na menšie parky s pobytovou kvalitou,“ uvádza MIB.

Moderné a kvalitné parky

Mesto chce z priestorov, do ktorých sa roky neinvestovalo, urobiť moderné a kvalitné verejné parky. MIB upozorňuje, že skvalitňovanie zelene so sebou prináša aj nahrádzanie starých, chorých stromov.

Na Radlinského ulici je podľa posudku arboristu v havarijnom stave až deväť stromov, ktoré by v zime boli nebezpečné. Podľa posudku odborníkov hrozí u nich zlomenie koruny alebo konárov, prístrojovým vyšetrením boli niektorým odhalené centrálne dutiny vystupujúce do kmeňov či hniloba kmeňov,“ vysvetľuje MIB a dodáva, že na to, aby ich mohli nahradiť, je potrebná prekládka inžinierskych sietí.

Nové stromy aj kvetiny

Pri projekte na Radlinského ulici do parčíka s novým mobiliárom a rozšíreným priestorom pribudne 20 stromov s výškou približne sedem metrov.

Plocha ich korún sa postupne zväčší desaťnásobne oproti ploche korún terajších stromov na 3 086,6 metra štvorcového,“ uvádza MIB s tým, že vysadená bude aj ďalšia nová zeleň. Pribudne 22 krov s korunou minimálne 2,5 metra od povrchu a 4 433 kusov nových menších trvalkových rastlín do 50 centimetrov.

Zeleň ostáva na 80 percentách plochy priestoru a je vymenená len na miestach dnes vyšliapaných cestičiek za mlatový povrch, ktorý má oveľa lepšie vlastnosti pre vodozádržné opatrenia. Namiesto 1 322,5 metra štvorcového obnovíme trávnik na ploche 992,9 metra štvorcového,“ dodáva MIB.

Zelená pergola pri zastávke

V priestore na Žilinskej ulici pribudnú štyri nové stromy. „Všetky existujúce stromy zostávajú zachované a budú odborne ošetrené, pribudne 226 metrov štvorcových novej trvalkovo – kríkovej výsadby,“ konštatuje MIB.

Architekti k zastávke MHD navrhujú oceľovú konštrukciu s pergolou, ktorá bude obrastená vistériou na ploche 192 metrov štvorcových.

Vytvorí sa tak zelená pasáž nad nástupným priestorom zastávky. Prostredníctvom korún stromov a podsvietenej konštrukcie pergoly bude priestor aj vo večerných hodinách bezpečnejší,“ dodáva MIB. Pribudne tiež nový mobiliár a terajšie kríky a ruže presadia na inú vhodnejšiu plochu v parku.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Sledujte novinky z Bratislavy na:

Facebooku BratislavaDen.sk
Instagrame @bratislavaden

...alebo ich odoberajte cez e-mail:
Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
X