V parčíku na Legionárskej ulici v Bratislave vyrúbu 15 drevín, obyvatelia sa postavili proti tomu

Legionarska ulica park bratislava mapy.jpg
Foto: ilustračné, www.google.com

Proti výrubu sa postavili obyvatelia, ktorí sa dostali na mieste do konfliktu s pilčíkom.

Na Legionárskej ulici v Bratislave plánujú zlikvidovať 15 drevín. Dreviny v parku na Legionárskej chce mesto odstrániť, keďže ide o invazívne dreviny, ktoré ohrozujú iné rastliny a živočíchy, potláčajú prirodzenú druhovú rozmanitosť, a tiež znižujú ekologickú stabilitu prostredia. Proti výrubu sa však postavili obyvatelia danej lokality, ktorí sa dostali na mieste do konfliktu s pilčíkom zo spoločnosti, ktorá mala práce vykonať. Informoval o tom primátor Matúš Vallo na svojej facebookovej stránke.

Na všetky orezy a výruby drevín v meste podľa primátora nastavili pravidlá. Všade, kde má k takémuto zásahu z nejakého dôvodu prísť, mesto pripraví informačné tabule o tom, aké množstvo drevín výrubu alebo orežú, z akého dôvodu to vykonajú a ako bude riešená náhradná výsadba. Takéto tabule vždy niekoľko dní pred plánovaným zásahom osadia priamo na mieste. Tieto isté informácie pripravili aj o plánovanom výrube v parčíku na Legionárskej.

dreviny nahradia

Dodávateľ začal realizovať výrub skôr ako mal a bez toho, aby tieto informačné tabule do parčíku umiestnil. Spôsobilo to konfliktnú situáciu medzi obyvateľmi a pilčíkom, ktorá nás veľmi mrzí a za ktorú sa ospravedlňujeme. Telefonoval som dnes ráno so šéfom dodávateľskej firmy, ktorý uznal pochybenie a je pripravený niesť sankcie zo strany mesta,“ uviedol Vallo.

Invazívne dreviny musí podľa zákona o ochrane prírody a krajiny odstraňovať každý vlastník alebo správca územia, a preto je mesto povinné ich zlikvidovať. „Ešte túto sezónu však do parčíku v rámci náhradnej výsadby vysadíme šesť listnatých drevín a budúcu sezónu v ňom máme v pláne vysadiť ďalších 50 Sakúr. Výsledkom tak bude celkom nový park v tomto priestore,“ dodal primátor.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk