Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
parkovanie, Petržalka
ilustračné: SITA
20. apríla 2016 Nezaradené od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2016

V parkovaní pochybil Najvyšší kontrolný úrad SR, tvrdí petržalská samospráva

Vo veci nového parkovacieho systému v Petržalke nezákonne postupoval Najvyšší kontrolný úrad SR (NKÚ), tvrdí petržalská samospráva. NKÚ robil kontrolu v mestskej časti na základe podnetov, ktoré úrad zaevidoval na jeseň minulého roka. Pri kontrole sa sústredili na správnosť postupu pri výbere dodávateľa na prevádzkovanie parkovacieho systému v Petržalke.

Vedenie mestskej časti po doručení záverečnej správy z kontroly pripomínalo, že NKÚ nepostupoval pri kontrole v súlade so zákonom. Obrátilo sa preto na Generálnu prokuratúru SR s podnetom na preskúmanie zákonnosti postupu NKÚ. Generálna prokuratúra SR vo svojom stanovisku uvádza, že „nie je prípustné, aby štátne orgány, vychádzajúc iba zo svojho postavenia, rozhodovali pri svojom postupe spôsobom, ktorý nezodpovedá zákonu. O to viac sa zákonné postupy a rozhodnutia očakávajú od štátneho orgánu, akým je Najvyšší kontrolný úrad Slovenskej republiky a jeho predseda“.

Podľa petržalskej samosprávy NKÚ ignoroval stanoviská a námietky, ktoré spracoval petržalský úrad spolu s odborníkmi. „Vyzerá to tak, že ich ani nečítali, zrejme už bolo dopredu rozhodnuté,“ komentuje spôsob konania NKÚ starosta Petržalky Vladimír Bajan v tlačovom vyhlásení.

NKÚ vo februári uviedol, že uzatvorenie zmluvy na prevádzku parkovacieho systému v mestskej časti Petržalka malo schváliť miestne zastupiteľstvo. „Uzatvorenie zmluvy na prevádzku parkovacieho systému, z ktorej vyplýval záväzok vyplatiť sumu až do päť miliónov eur, možno zaradiť do skupiny najdôležitejších právnych úkonov týkajúcich sa majetku mestskej časti. Kontrolóri sú toho názoru, že takýto právny úkon mal byť preto schválený miestnym zastupiteľstvom v súlade so zákonom o obecnom zriadení. Neuplatnenie tohto ustanovenia zákona nie je možné zdôvodniť argumentáciou, že osobitnú povinnosť zabezpečiť schválenie koncesnej zmluvy miestnym zastupiteľstvom nezakotvujú ani zásady hospodárenia a nakladania s majetkom,“ poznamenal NKÚ v stanovisku, ktoré poskytla hovorkyňa úradu Daniela Bolech Dobáková.

Kontrolóri sa sústredili aj na výpočet celkovej ceny zákazky, pričom pracovali s dvoma alternatívami. „Celková hodnota zákazky síce predstavovala v prvej analýze 4 961 250 eur a v druhej 4 978 701 eur, obidve však obsahovali matematické chyby vo výpočtoch a po prepočítaní sa sumy pohybovali vo výške nad päť miliónov eur. Kontrolóri konštatujú, že z prílohy k súťažným podkladom a z ustanovenia zmluvy vyplynul zámer stanoviť rozsah a trvanie zmluvy tak, aby nedosiahol finančný limit podľa zákona o verejnom obstarávaní,“ doplnila Bolech Dobáková.

Hovorkyňa NKÚ Daniela Bolech Dobáková uviedla, že minuloročná kontrola v Petržalke bola nestranná, výlučne v zákonných kompetenciách kontrolórov. „Závery, ktoré urobili kontrolóri na základe dokumentov, postupov predložených mestskou časťou, neboli ani v jednej časti listu prokurátora spochybnené. Na záveroch a odporúčaniach z kontrolnej akcie v bratislavskej Petržalke sa teda nič nemení a vedenie NKÚ SR plne stojí za postupom i závermi, ktoré kontrolóri premietli do protokolu z kontrolnej akcie,“ ukončila hovorkyňa.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Sledujte novinky z Bratislavy na:

Facebooku BratislavaDen.sk
Instagrame @bratislavaden

...alebo ich odoberajte cez e-mail:
Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
X