Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zeler plazivy chorvatske rameno.jpeg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: MČ Petržalka
2. júla 2021 Zaujímavosti od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

V Petržalke budú presúvať chránenú rastlinu, dôvodom sú úpravy na Chorvátskom ramene

Zeler plazivý sa nachádza v miestach budúcej stavby električkovej trate v Petržalke.

Pri Chorvátskom ramene v Petržalke budú presúvať chránenú rastlinu. Hlavné mesto o tom informuje na sociálnej sieti.

V najbližších dňoch sa na Chorvátskom ramene začnú drobné úpravy, ktoré sú potrebné na prípravu nového domova pre vzácnu rastlinu zeler plazivý (Apium repens),“ uvádza magistrát.

Rastlina sa nachádza v miestach budúcej stavby novej električkovej trate v Petržalke a jej presun je nevyhnutý ešte v rámci vegetačného obdobia.

Vhodnosť lokality

Nový domov pre chránenú rastlinu bude na konci Chorvátskeho ramena v blízkosti Bosákovej ulice, desať metrov nad plávajúcou pontónovou lávkou.

V tejto lokalite je však potrebné vykonať jednostrannú opravu koryta do pôvodného stavu, ktorá sa začne v najbližších dňoch,“ vysvetlila samospráva.

Vhodnosť lokality na vykonanie záchranného transferu bola určená pri terénnych obhliadkach aj za účasti zástupcov Štátnej ochrany prírody SR a Slovenského vodohospodárskeho podniku. Všetky práce, vrátane záchranného transferu zeleru plazivého, by mali byť ukončené do konca augusta.

Vzácny výskyt

Zeler plazivý je rastlina z čeľade Apiaceae (mrkvovité). „Jeho výskyt je viazaný primárne na občasne zaplavované brehové porasty prirodzených mokradí, ale aj umelo vytvorených plôch, ako je to v prípade Chorvátskeho ramena,“ konštatuje hlavné mesto.

Jeho výskyt a početnosť býva na týchto stanovištiach premenlivá v závislosti od aktuálnych podmienok, pričom hlavným limitujúcim faktorom je výška vodnej hladiny a jej premenlivosť. Jeho ohrozenie spočíva najmä v úbytku vhodných stanovíšť a zmena vodného režimu mokradí.

To je aj dôvod ochrany tohto druhu zariadeného medzi zákonom chránené druhy rastlín Slovenska,“ uzavrel magistrát.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X