V Petržalke môžu žiadať o administratívny trvalý pobyt, na získanie trvalého pobytu majú tri možnosti

aupark
Foto: archívne, Aupark

Registrácia do parkovacieho systému je možná aj v obchodnom dome Aupark.

V Petržalke je možné od utorku 15. októbra požiadať na matrike miestneho úradu o tzv. administratívny trvalý pobyt. Mestská časť tak umožní ľuďom, ktorí v Petržalke nevlastnia nehnuteľnosť alebo sú v podnájme, a ich nájomca im nechce dať súhlas na prihlásenie si trvalého pobytu, prihlásiť si ho v Petržalke.

Dôvodom je petržalský parkovací systém, do ktorého sa môžu zaregistrovať iba obyvatelia s trvalým pobytom v Petržalke. Informovala o tom hovorkyňa Petržalky Mária Halašková.

Na získanie trvalého pobytu v Petržalke majú občania tri možnosti. Obyvateľ buď vlastní v Petržalke nehnuteľnosť alebo je nájomník a jeho nájomca mu udelí súhlas na prihlásenie si trvalého pobytu a najnovšie môže požiadať o udelenie tzv. administratívneho trvalého pobytu.

Viacero možností

V prvom prípade stačí prísť na ohlasovňu pobytu v Technopole s občianskym preukazom. V druhom prípade treba prísť s majiteľom nehnuteľnosti alebo s jeho overeným súhlasom na prihlásenie nájomníka na trvalý pobyt. V prípade tzv. administratívneho trvalého pobytu je podmienkou presmerovaná pošta na aktuálnu adresu a vyplnená žiadosť o prihlásenie na tzv. administratívny trvalý pobyt.

Vo všetkých troch prípadoch musí ísť o občanov Slovenskej republiky. Rovnako tak platí, že po zmene trvalého pobytu je nutné si do 30 dní zmeniť všetky doklady, v ktorých je uvedený (občiansky preukaz a technický preukaz k vozidlu) a nahlásiť jeho zmenu do všetkých ostatných inštitúcií. Sociálna poisťovňa a Všeobecná zdravotná poisťovňa sú prepojené s matrikou mestskej časti Petržalka, takže sa zmena vykoná automaticky,“ dodala Halašková.

Pilotný parkovací systém

Záujemcovia o registráciu do parkovacieho systému sa môžu taktiež od utorku registrovať okrem miestneho úradu aj v obchodnom dome Aupark. Miesto registrácie sa nachádza oproti predajni Baťa na 1. poschodí a otvorené je každý deň od 14.00 do 20.00 hod. vrátane víkendov. Prihlásenie trvalého pobytu je však možné iba na ohlasovni pobytu v Technopole.

Petržalský pilotný parkovací systém schválili prostredníctvom všeobecne záväzného nariadenia petržalskí poslanci 9. septembra na mimoriadnom zastupiteľstve. Začne platiť 1. novembra a jeho zmyslom je uprednostňovanie rezidentov s trvalým pobytom v Petržalke pri parkovaní v mestskej časti.

Petržalka spustila 1. októbra elektronickú registráciu do pilotného parkovacieho systému. Po registrácii bude môcť Petržalčan v prvej fáze prednostne parkovať na všetkých parkoviskách v mestskej časti, a to 24 hodín denne sedem dní v týždni.

Ďalšie k téme

    Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom