V Petržalke našlo útočisko za posledný rok viac ako 1 900 odídencov z Ukrajiny

Uchyl deti chlapci pomoc utek polícia
Foto: ilustračné, GettyImages

Od vypuknutia vojny Petržalka eviduje 565 fyzických a 11 právnických osôb, ktorí občanov z Ukrajiny ubytovávajú.

V priebehu roka od vypuknutia konfliktu na Ukrajine našlo v Petržalke trvalejšie útočisko viac ako 1 900 odídencov, ktorí sa tu prihlásili na tolerovaný pobyt. Ako informovala hovorkyňa mestskej časti Mária Halašková, od vypuknutia vojny Petržalka eviduje 565 fyzických a 11 právnických osôb, ktorí občanov z Ukrajiny ubytovávajú.

Od marca do konca decembra minulého roka Ministerstvo vnútra SR týmto poskytovateľom ubytovania prostredníctvom petržalskej samosprávy vyplatilo sumu 1,3 milióna eur,“ uviedla.

Dočasná ubytovňa v športovej hale

V rámci ubytovania Petržalka spolupracovala aj s členmi Dobrovoľnej civilnej ochrany, vďaka ktorým sa športová hala na Prokofievovej premenila na dočasnú ubytovňu. Od marca do septembra 2022 sa v nej vystriedalo približne 800 ľudí.

Centrum sa následne presťahovalo na Kopčiansku 20, kde sa aktuálne nachádza približne 120 stálych obyvateľov,“ priblížila Halašková s tým, že ide prevažne o rodiny s deťmi a starších ľudí a kapacita sa postupne zvýšila na 160. Od septembra minulého roka v ubytovni našlo domov zhruba 300 odídencov.

Možnosť vzdelávať sa

Deťom z Ukrajiny Petržalka poskytla možnosť vzdelávať sa v 11 základných a 27 materských školách v správe mestskej časti. Zatiaľ čo vo verejných škôlkach je aktuálne umiestnených 56 detí z Ukrajiny, v základných školách ich je približne 260.

Školáci a škôlkari so štatútom odídenca využili nárok aj na dotáciu na stravu v hodnote 1,30 eura na deň,“ poznamenala petržalská hovorkyňa s tým, že vlani ju dostalo 214 žiakov základných a 35 detí materských škôl.

Zamestnanie v mestskej časti

Mestská časť zamestnáva jednu upratovačku, troch zamestnancov údržby a päť pomocných síl v materských školách, pochádzajúcich z Ukrajiny. „Jazykové kurzy slovenčiny v réžii samosprávy pomohli 72 odídencom,“ uviedla Halašková.

V rámci solidarity samospráva minulý rok pristúpila k odobratiu čestného názvu Základnej školy Anatolija Karpova. Po rozhodnutí Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR tak od apríla 2022 získala späť svoj pôvodný názov – Základná škola Černyševského 8.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk