Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Rozpadajúci sa vrak auta v Petržalke. RG
Ilustračná foto: Od čitateľa RG
7. apríla 2019 Správy Bratislava od BratislavaDen.skTS BratislavaDen.sk Diskusia()

V Petržalke odstránili už 36 vrakov od začiatku roka, nahlásiť ich môžete aj vy

Ak aj vy registrujete v Petržalke nejaké auto, ktoré je dlhšiu dobu odstavené, môžete ho nahlásiť oddeleniu životného prostredia Miestneho úradu.

Petržalka sa snaží zlikvidovať všetky vraky z územia aj tým, že na konci minulého roku vykonala passport vozidiel poškodzujúcich alebo ohrozujúcich životné prostredie a narúšajúcich vzhľad mestskej časti. Taktiež spolupracuje s obyvateľmi, ktorí môžu takéto vozidlo nahlásiť na oddelení životného prostredia Miestneho úradu. Takýmto spôsobom bolo v Petržalke zistených až 155 takýchto vozidiel.

Od začiatku tohto roku sa mestskej časti podarilo odstrániť 36 vozidiel, z čoho 21 si odstránili samotní držitelia po výzve a 15 áut odstránila priamo Petržalka v spolupráci so svojim zmluvným partnerom, ktorým je spoločnosť Autovrakovisko, s.r.o.

V procese odstraňovania takýchto vozidiel je zapojená mestská časť (obec), spoločnosť oprávnená na prevoz a spracovanie vozidiel a Okresný úrad, ktorý nakoniec rozhodne, čo s vozidlom, ak jeho držiteľ nejaví záujem.

Kritériom pre určenie, že vozidlo poškodzuje životné prostredie na území hlavného mesta sa rozumie:

  • vozidlo je v zjavne nevyhovujúcom technickom stave a z vozidla vytekajú respektíve sú vytečené prevádzkové kvapaliny,
  • vozidlo je vyhorené resp. tak výrazne poškodené, že je odkrytý motor respektíve iné časti vozidla, z ktorých sa vplyvom atmosférických zrážok následne znečisťuje životné prostredie.

Kritériom pre určenie, že vozidlo ohrozuje životné prostredie alebo narúša estetický vzhľad obce sa rozumie:

  • vozidlo nemá platnú technickú kontrolu a emisnú kontrolu čo predpokladá možnosť poškodzovania životného prostredia a zároveň je dlhodobo, min. 3 mesiace odstavené na verejnom priestranstve, ceste, zeleni a pod.,
  • má viditeľne nevyhovujúci technický stav.

V prípade, že auto nemá EČV alebo viditeľné VIN číslo, je naň umiestnená výzva na odstránenie so 60 dňovou lehotou. Ak v tomto termíne nedôjde k náprave, mestská časť zabezpečí jeho odstránenie. Často sa ale stáva, že auto má EČV, avšak je viditeľne zanedbané, má neplatnú nálepku o vykonaní technickej a emisnej kontroly a je zjavné, že vozidlo je dlhodobo nepoužívané. V takýchto prípadoch je riešenie komplikovanejšie, pretože ide často o prípady, kedy sa podľa slov MČ vlastníkovi nedá doručiť poštová zásielka s výzvou na odstránenie, prípadne vozidlo je predmetom dedičského konania, či je zaťažené exekúciou, čo celý proces značne komplikuje, predlžuje a v krajnom prípade celkom znemožňuje.

Petržalka všetky registrované vraky vedie v evidencií na webovej stránke a to ich abecedný zoznam podľa ŠPZ. Vozidlá neustále monitoruje a naďalej pokračuje v odstraňovaní vrakov.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X