V Petržalke odstránili už 36 vrakov od začiatku roka, nahlásiť ich môžete aj vy

Rozpadajúci sa vrak auta v Petržalke. RG
Ilustračná foto: Od čitateľa RG

Ak aj vy registrujete v Petržalke nejaké auto, ktoré je dlhšiu dobu odstavené, môžete ho nahlásiť oddeleniu životného prostredia Miestneho úradu.

Petržalka sa snaží zlikvidovať všetky vraky z územia aj tým, že na konci minulého roku vykonala passport vozidiel poškodzujúcich alebo ohrozujúcich životné prostredie a narúšajúcich vzhľad mestskej časti. Taktiež spolupracuje s obyvateľmi, ktorí môžu takéto vozidlo nahlásiť na oddelení životného prostredia Miestneho úradu. Takýmto spôsobom bolo v Petržalke zistených až 155 takýchto vozidiel.

Od začiatku tohto roku sa mestskej časti podarilo odstrániť 36 vozidiel, z čoho 21 si odstránili samotní držitelia po výzve a 15 áut odstránila priamo Petržalka v spolupráci so svojim zmluvným partnerom, ktorým je spoločnosť Autovrakovisko, s.r.o.

V procese odstraňovania takýchto vozidiel je zapojená mestská časť (obec), spoločnosť oprávnená na prevoz a spracovanie vozidiel a Okresný úrad, ktorý nakoniec rozhodne, čo s vozidlom, ak jeho držiteľ nejaví záujem.

Kritériom pre určenie, že vozidlo poškodzuje životné prostredie na území hlavného mesta sa rozumie:

  • vozidlo je v zjavne nevyhovujúcom technickom stave a z vozidla vytekajú respektíve sú vytečené prevádzkové kvapaliny,
  • vozidlo je vyhorené resp. tak výrazne poškodené, že je odkrytý motor respektíve iné časti vozidla, z ktorých sa vplyvom atmosférických zrážok následne znečisťuje životné prostredie.

Kritériom pre určenie, že vozidlo ohrozuje životné prostredie alebo narúša estetický vzhľad obce sa rozumie:

  • vozidlo nemá platnú technickú kontrolu a emisnú kontrolu čo predpokladá možnosť poškodzovania životného prostredia a zároveň je dlhodobo, min. 3 mesiace odstavené na verejnom priestranstve, ceste, zeleni a pod.,
  • má viditeľne nevyhovujúci technický stav.

V prípade, že auto nemá EČV alebo viditeľné VIN číslo, je naň umiestnená výzva na odstránenie so 60 dňovou lehotou. Ak v tomto termíne nedôjde k náprave, mestská časť zabezpečí jeho odstránenie. Často sa ale stáva, že auto má EČV, avšak je viditeľne zanedbané, má neplatnú nálepku o vykonaní technickej a emisnej kontroly a je zjavné, že vozidlo je dlhodobo nepoužívané. V takýchto prípadoch je riešenie komplikovanejšie, pretože ide často o prípady, kedy sa podľa slov MČ vlastníkovi nedá doručiť poštová zásielka s výzvou na odstránenie, prípadne vozidlo je predmetom dedičského konania, či je zaťažené exekúciou, čo celý proces značne komplikuje, predlžuje a v krajnom prípade celkom znemožňuje.

Petržalka všetky registrované vraky vedie v evidencií na webovej stránke a to ich abecedný zoznam podľa ŠPZ. Vozidlá neustále monitoruje a naďalej pokračuje v odstraňovaní vrakov.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk