V Petržalke pribudla ekologická novinka

20181116_101247 1.jpg

Novinkou, ktorá figuruje medzi novými projektmi mestskej časti Petržalka, je aj nákup nového elektromobilu pre potreby miestneho úradu.

Výzvu zameranú na podporu elektromobility vyhlásil Environmentálny fond, aby podporil elektromobilitu a aktívne snahy o dosiahnutie dlhodobého zníženia množstva vypustených znečisťujúcich látok.

V piatok 16. novembra bol elektromobil s logom Petržalka jazdí nazeleno oficiálne odovzdaný do užívania mestskej časti za účasti starostu a dodávateľa elektromobilu. „Som rád, že náš úrad podporuje ekologické aktivity a že aj takýmto malým krokom poukazuje na dôležitosť ochrany životného prostredia,“ povedal starosta Vladimír Bajan.

O dotáciu požiadala mestská časť v máji tohto roku. Environmentálny fond nakoniec schválil dotáciu vo výške 30 000 eur, pričom MČ spolufinancovala projekt sumou 1 500 eur. Predpokladaný počet najazdených km za rok je 10 000. Elektromobil bude k dispozícii všetkým oddeleniam miestneho úradu. Nabíjacia stanica je umiestnená v garážových priestoroch Technopolu.

20181116_101247.jpg

Čo je to vlastne elektromobil?

Vo všeobecnosti sa pojmom elektromobil označujú dopravné prostriedky, ktorých pohonnou jednotkou je elektrický motor (elektromotor).

Elektrický automobil (elektromobil) je automobil, ktorý je poháňaný výlučne elektrickou energiou. Tú čerpá z akumulátora (batérie) integrovaného do vozidla, ktorý je nutné nabíjať z externého zdroja – nabíjacej stanice alebo domácej zásuvky. Pohonnou jednotkou elektromobilu je elektrický motor (elektromotor).

Jeho výhodou je konštrukčná nenáročnosť a účinnosť, ktorá je v priemere 3-krát vyššia (90 %) ako u spaľovacích motorov (25 – 34 %). Najväčšou výhodou sú nulové emisie vypúšťané do ovzdušia, čo znamená lepšie zdravie pre našu planétu, a teda aj pre nás.

20181116_101308.jpg

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk