V Petržalke pribudli nové odpadkové koše, sú odolnejšie voči vandalizmu. Ako dopadli po roku užívania špakomaty?

nové odpadkové koše
Foto: archív Bratislavadeň, Facebook/ Bratislava - Petržalka, Tono Mitáš - koláž Bratislavadeň

Nové odpadkové koše sú kapacitne väčšie ako tie pôvodné a odolnejšie voči vandalizmu a vonkajším vplyvom.

Ak bývate pri Veľkom a Malom Draždiaku či Starom háji, zrejme ste si všimli nové koše sivej farby. Mestská časť ich začala osádzať len v apríli a počas Veľkej noci pribudli v časti Lúky.

Ťažko dostupné koše na terasách

Ako Bratislavadeň informovala hovorkyňa Mária Halašková, do konca mája chce samospráva stihnúť umiestniť odpadkové koše aj do častí Háje a Dvory.

Výmena košov na terasách je ťažko dostupná. Samotné koše sú veľmi ťažké a preto ich vieme osadiť len za pomoci ťažkej techniky,“ vysvetlila hovorkyňa.

Odolné voči vtákom či vandalom

Petržalka začala s osádzaním košov na základe požiadaviek od miestnych obyvateľov. Tieto betónové koše sú kapacitne väčšie – kým staré mali objem 30-40 litrov, nový typ má objem 70 litrov.

Koše sú taktiež zabezpečené krytom, čo znemožňuje vtáctvu i vandalom prístup k odpadkom. Samospráva upozorňuje, že na odpad z domácností slúžia čierne zberné nádoby v kontajnerových stojiskách pri bytovkách.

Nové odpadkové koše
Nové betónové odpadkové koše v Petržalke. Foto: Facebook/ Bratislava - Petržalka, Tono Mitáš

Názory obyvateľov

Niektorí obyvatelia na sociálnej sieti koše chvália. „Hádam to pomôže. Vrany sú ináč veľmi inteligentné, nečudoval by som sa, keby si vycvičili letku vrabcov, ktoré im budú chodiť z košov vyberať ´matroš´,“ myslí si pani Macka.

Viac nových košov by malo byť podľa obyvateľov pridaných aj v okolí Veľkého a Malého Draždiaka, na Osuského, Švabinského či Fedinovej ulici. Pán Jaroslav podotkol, že na koše by sa zišlo pridať sáčky na psie exkrementy, čo by ocenili psíčkari.

Pani Marta sa obáva fajčiarov, aby nezničili koše zahadzovaním cigariet. „Lepšie sú na Fedinovej, kde je vrch urobený tak, že sa tam zahasí cigareta,“ napísala.

Špeciálne koše pre fajčiarov

Minulý rok sa spustil pilotný projekt osadázania špeciálnych košov žltej farby, tzv. špakomatov. Ich cieľom bolo motivovať fajčiarov, aby ohorky nehádzali na zem, ale do košov. Mohli ste ich nájsť vo vybraných lokalitách, ako napríklad na Bosákovej, Farského či Osuského ulici.

Na špakomaty však podľa hovorkyne nereagovali všetci pozitívne. „Projekt sa však stretol s nepochopením a vzhľadom na častý vandalizmus boli viaceré koše odstránené. Momentálne spolupracujeme na možnosti osadenia ďalších špakomatov spoločne s Petržalským mládežníckym parlamentom,“ dodala Halašková.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk