Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Petrzalka logi sutaz grafik ilustracna mapy.jpg
Foto: ilustračné, www.google.com
17. februára 2021 Správy BratislavaIné správy z Bratislavy od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

V Petržalke sa počas prvého dňa sčítania obyvateľov sčítalo viac ako 19-tisíc ľudí

Pri poslednom sčítaní spôsobil nesúlad medzi počtom obyvateľom Petržalke ročnú stratu 1,5 milióna eur.

V bratislavskej Petržalke sa za prvý deň celoslovenského sčítania obyvateľov sčítalo viac ako 19-tisíc ľudí. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa mestskej časti Mária Halašková.

V pondelok 15. februára sa na Slovensku spustilo historicky prvé elektronické sčítanie obyvateľstva. V najľudnatejšej bratislavskej mestskej časti sa hneď v prvý deň sčítalo 19 032 ľudí, čo predstavuje zhruba 16 percent obyvateľov s trvalým alebo prechodným pobytom v Petržalke,“ uviedla hovorkyňa.

Podstatný krok

Sčítanie obyvateľov vníma mestská časť ako podstatný krok z pohľadu demografie aj ekonomického rozvoja obcí. „Pri poslednom sčítaní v roku 2001 sa v Petržalke sčítalo 104-tisíc ľudí, pričom v registri fyzických osôb ministerstva vnútra ich bolo evidovaných o niekoľko tisíc viac,“ podotkol starosta Petržalky Ján Hrčka.

Obe inštitúcie evidujú občanov s trvalým pobytom, avšak obciam plynú príjmy na základe údajov získaných zo Štatistického úradu SR.

Nesúlad medzi údajmi Štatistického úradu SR a registrom obyvateľov spôsobil, že mestská časť prichádzala ročne o 1,5 milióna eur, ktoré inak mohla využiť na realizáciu dôležitých projektov,“ doplnil.

Ukážte sa v Petržalke!

Petržalská samospráva pripravuje informačno-propagačnú kampaň Ukážte sa v Petržalke!, ktorej cieľom bude motivovať všetky skupiny, aby sa zapojili do sčítania obyvateľstva.

Pripravujeme krátky video návod, špeciálne vydanie novín venované téme sčítania, distribúciu letákov do schránok bytových a rodinných domov,“ uviedol starosta.

K tejto téme sa vyjadrí aj v najbližšom online vysielaní na facebookovom profile Petržalky v stredu 17. februára o 18.00 hod.

Pomoc asistentov

Pre tých, ktorí sa nevedia sčítať sami alebo nemajú blízku osobu, ktorá by im so sčítaním pomohla, plánuje Petržalka zriadiť viaceré kontaktné miesta na sčítanie za pomoci asistenta.

Samospráva ich bude bližšie špecifikovať medzi 1. aprílom a 30. októbrom. Od utorka funguje na účel asistenčnej služby aj telefonická linka 0947 487 777, prostredníctvom ktorej môžu obyvatelia kontaktovať mestskú časť so žiadosťou o pridelenie mobilného asistenta.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X