Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nové kompostéry v Petržalke
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Mária Halašková
18. mája 2021 Správy BratislavaNovinky z Bratislavy od BratislavaDen.skTS Diskusia()

V Petržalke sa rozrastajú nové kompostoviská na bioodpad, pomáhajú šetriť životné prostredie

Celkovo možno nájsť v Petržalke už 6 záhradných kompostovísk na bioodpad.

Petržalka osadila na svojom území 4 nové kompostoviská. Okrem Romanovej a Budatínskej ulice ich môžete nájsť už aj na Lietavskej, Holíčskej, Pifflovej ulici a vo vnútrobloku Jasovská/ Žehrianska. Do konca roka je naplánované osadenie ďalších 6 kompostovísk.

Každé kompostovisko má majstra

Kompostoviská vznikli za pomoci miestnych obyvateľov a spoločnosti zameranou na odpadové hospodárstvo. Pri osádzaní kompostovísk asistovali aj pracovníčky miestneho úradu.

Nové kompostéry v Petržalke
Nové kompostovisko na Pifflovej ulici.Foto: Mária Halašková

Všetky kompostoviská majú svojich kompostmajstrov. Ich primárnou úlohou je dohliadať na celý chod kompostovania.

Šetria životné prostredie

„Cieľom komunitného kompostovania je umožniť obyvateľom žijúcim v bytových domoch kompostovať biologický odpad z domácností a jeho vytriedením znižovať množstvo zmesového komunálneho odpadu,“ vysvetlila Tatiana Hajčík Stanová z referátu čistoty a poriadku z miestneho úradu v Petržalke.

Nové kompostéry v Petržalke
Kompostoviská pomáhajú šetriť životné prostredie.Foto: Mária Halašková

Zmesový komunálny odpad končí obvykle na skládkach a v spaľovni, čo zaťažuje životné prostredie. Vďaka kompostovaniu je možné predísť tvorbe odpadu. Vzniknutý kompost sa používa napríklad na hnojenie rastlín.

Ak máte záujem o zriadenie komunitného kompostoviska aj vo vašej komunite, môžete podať žiadosť na bratislavský magistrát. Do 45 dní od posúdenia žiadosti a splnení podmienok vydá magistrát stanovisko.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X