V piatok sa v Inchebe začne 15. ročník Bratislavských zberateľských dní

Bratislavské zberateľské dni
archív Incheby

Známky a pohľadnice z celého sveta, hodnotné mince či bankovka s nulovou hodnotou, ako aj vzácny zlatý kremnický guldiner; zberateľské unikáty predstaví vášnivým i začínajúcim zberateľom 15. ročník Bratislavských zberateľských dní.

Medzinárodný zberateľský veľtrh bude prvé dva júnové dni v Inchebe hostiť 180 vystavovateľov z 20 krajín (Belgicko, Bulharsko, Česká republika, Francúzsko, Chorvátsko, India, Kanada, Maďarsko, Nemecko, Portugalsko, Poľsko, Rakúsko, Rusko, Slovinsko, Srbsko, Španielsko, Švajčiarsko, Turecko, Taliansko a Slovenská republika). Tí ponúknu všetkým záujemcom a milovníkom numizmatiky, filatelie, filokartie, faleristiky, minerálov a drobných starožitností prehliadku jedinečných exemplárov, hodnotných artefaktov a zberateľských špecialít, ktorými si môžu skompletizovať a obohatiť svoje zbierky.

Nulová eurobankovka so zberateľskou hodnotou

Jedným z veľkých lákadiel veľtrhu bude uvedenie nulovej Euro Souvenir bankovky s vyobrazením Bratislavského hradu. Bratislavské zberateľské dni sa stanú miestom, kde si záujemcovia medzi prvými budú môcť kúpiť túto bankovku za 2 eurá.

0eur suvenir bankovka bratislavsky hrad.jpg

Nulová eurobankovka s Bratislavským hradom bude k dispozícii v limitovanom počte a už teraz je o ňu záujem medzi zberateľmi z celého sveta. Na zberateľských dňoch návštevníci nájdu aj ostatné, skôr vydané emisie Slovenska, ako aj zahraničné vydania.

Numizmatické vychytávky a novinky

V expozícii Národnej pokladnice sa fanúšikovia numizmatiky môžu tešiť na celý rad noviniek a zaujímavostí. Mnohé z nich budú pripomínať 100. výročie vzniku Česko-Slovenska. Pre návštevníkov veľtrhu je pripravená napríklad kolekcia venovaná československej mene alebo zbierka, ktorá pripomenie najvýznamnejšie míľniky v histórii našej krajiny. V stánku však nájdu aj netradičné numizmaty. Napríklad, hodinky švajčiarskej kvality s originálom mince, ktorú zdobí portrét M. R. Štefánika, alebo zbierku pamätných numizmatov v tvare oltárov venovanú najkrajším madonám zo Slovenska i celého sveta.

Zaujímavým exponátom bude zlatý 6 dukát odrazok kremnického guldinera, ktorý predstaví spoločnosť Macho & Chlapovič. Na averze vystaveného exponátu je zobrazený svätý Ladislav na koni s kopijovitou sekerou pripravenou k vrhu, reverz nesie krásnu heraldiku spojených rodov Wladislava Jagella a manželky Anny Candale.

Mincovňa Kremnica sa tento rok odprezentuje s novinkou z vlastnej umeleckej tvorby – jedinečnými medailami z dielne kremnických výtvarníkov. Počas celého veľtrhu budú v prezentačných vitrínach, kúpiť ich bude možné len v piatok od 12. do 15. hodiny, a to aj s podpisom samotných autorov na podpisových kartách.

Aktivity pre deti aj atraktívny sprievodný program

Svoje nezastupiteľné miesto na zberateľských dňoch majú poštové známky, chýbať teda nebudú ani stánky Slovenskej a Českej pošty. Deti sa budú môcť hrať na poštárov alebo si nakresliť vlastnú poštovú známku. Slovenská pošta chystá okrem iného v piatok o 11. hodine inauguráciu novej známky s personalizovaným kupónom Kvetinový motív za účasti jej autorov.

Zberateľský veľtrh obohatí sekcia minerálov, kde si návštevníci môžu vyberať z ponuky neopracovaných minerálov, polodrahokamov, ako aj šperkov z nich vyrobených. Bratislavské zberateľské dni ponúknu tiež prednášky o diamantoch, drahých kameňoch, mineráloch či finančnej gramotnosti, ale aj prezentácie mincí a medailí Bratislavskej mincovne či numizmatickú aukciu, na ktorej sa bude dražiť napríklad aj vzácna 10 koruna z roku 1933. K dispozícii bude pre návštevníkov v piatok aj služba bezplatného ohodnotenia filatelistických zbierok.

Bratislavské zberateľské dni sú otvorené v piatok od 10. do 18. hodiny a v sobotu od 10. do 16. hodiny. Jednodňové vstupné je vo výške 4 eur, dvojdňová vstupenka je k dispozícii za 5 eur. Deti a mládež do 15 rokov majú vstup voľný.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk