V poradí 17. ročník Slovakia Open opäť galapodujatím

STOLNÝ TENIS: Paralympijský turnaj
SITA

V dňoch 12. – 17. mája bude Bratislava dejiskom najväčšieho svetového podujatia zdravotne znevýhodnených športovcov v stolnom tenise. Tunajší Zimný štadión Ondreja Nepelu sa počas najbližších piatich májových dní zmení na miesto 17. ročníka Palma Slovakia Open, počas ktorého si za zelenými stolmi otestuje aktuálnu výkonnosť viac ako 400 telesne postihnutých športovcov zo 40 krajín.

„Tento ročník bude rekordný. Nie iba po športovej a hráčskej stránke, ale aj po finančnej. Najväčšiu zásluhu na financovaní tohto najstaršieho medzinárodného turnaja stolných tenistov – telesne znevýhodnených športovcov na svete má generálny partner Slovenského paralympijského výboru, ktorý sa stal titulárnym sponzorom akcie,“ povedal na margo bratislavského podujatia predseda Slovenského paralympijského výboru (SPV) Ján Riapoš, ktorý už 16 rokov patrí k zanieteným organizátorom Slovakia Open.

Štvornásobný paralympijský víťaz za zelenými stolmi z PH 2004 – 2012 sa teší na súboje so svetovou špičkou, ktorá v jeho kategórii TT2 v týchto dňoch prišla do Bratislavy.

„Ak sa dobre psychicky pripravím, mohol by som tento turnaj vyhrať, no dopredu to nesľubujem, lebo v mojej kategórii bude v Bratislave hrať aj aktuálna svetová jednotka aj druhý hráč sveta. Preto bude veľmi ťažké dostať sa až do záverečných bojov v kategóriách jednotlivcov, ktoré by mali vyvrcholiť vo štvrtok okolo štvrtej hodine popoludní,“ objasnil svoje športové ambície 46-ročný rodák z Heľpy, ktorý okrem športových cieľov si ako riaditeľ podujatia pred jeho slávnostným otvorením postavil pred seba aj organizačné túžby a predsavzatia.

„Budeme veľmi radi, ak sa športovcom, ktorí k nám prídu so stočlenným sprievodom, bude v Bratislave opäť páčiť a práve na našom turnaji si zlepšia svoju bilanciu v kvalifikácii o postup na PH 2016 v Riu de Janeiro. Slováci okrem šance pobiť sa o letenku do Ria sa v tejto mimoriadne silnej konkurencii budú usilovať aj o nomináciu na majstrovstvá Európy v dánskom Vejle, ktoré sa uskutočnia v októbri,“ zdôraznil dlhoročný úspešný slovenský paralympionik a prvý muž slovenského paralympijského hnutia.

Slávnostnou bodkou za celou tohtoročnou edíciou Slovakia Open bude sobotňajšie vyhlásenie najlepších hráčov turnaja a odovzdanie cien pre najlepší mužský a ženský výkon na 17. ročníku Slovakia Open. Slávnosť bude v jednom z partnerských hotelov podujatia a najlepší hráč a hráčka si z nej odnesú Cenu Márie Pillárovej, dlhoročnej slovenskej paralympioničky a spoluzakladateľky podujatia v Piešťanoch.

Začiatky tohto turnaja siahajú do roku 1991, keď v Piešťanoch zorganizovali prvý ročník podujatia. V roku 2012, keď v Piešťanoch rekonštruovali tamojší zimný štadión, turnaj našiel druhý domov na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu v Bratislave – ten je honosným stánkom pre také významné podujatie.

„Sme radi, že turnaj s faktorom 40 (vyšší faktor majú iba PH, MS a ME v stolnom tenise telesne postihnutých športovcov, pozn.) si už roky drží svoj vysoký kredit. Za to, že každý ročník spĺňa svetové parametre, sa musíme poďakovať našim partnerom, sponzorom, mecenášom, podporovateľom, ale aj dobrovoľníkom, ktorí sú ochotní pomôcť nám pri organizácii celej akcie,“ tvrdil J. Riapoš.

Záštitu nad 17. ročníkom prevzal predseda NR SR Peter Pelegrini a organizátori získali finančnú podporu aj z Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.

„Dôkazom toho, že do Bratislavy, resp. do Piešťan každý rok prichádzala svetová elita, je skutočnosť, že napríklad v minulom ročníku ani v jednej kategórii nezvíťazil slovenský reprezentant, hoci dlhé roky patríme medzi tradičných paralympijských medailistov,“ dodal Ján Riapoš.

Slovensko tento rok do bojov 17. ročníka Slovakia Open nasadí spolu šestnásť reprezentantov, ktorí sa predstavia v šiestich kategóriách.

Nominácia Slovenska na 17. ročník Palma Slovakia Open v stolnom tenise zdravotne znevýhodnených športovcov:
Kategória TT1: Martin Polkoráb, Marián Kamien, Martin Barbierik
TT2: Ján Riapoš, Martin Ludrovský, Rastislav Revúcky, Michal Bábeľa, Lukáš Kližan
TT3: Alena Kánová
TT4: Peter Mihálik, Andrej Mészáros
TT6: Alexander Nagy, Gabriel Csémy
TT8: Richard Csejtey, Miroslav Jambor, Jozef Kršiak

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk