V prípade odchodu viac ako 470 lekárov v rámci UNB, bude schopná poskytovať iba urgentnú starostlivosť

Univerzitna nemocnica bratislava.jpg
Foto: ilustračné, maps.google.com

Podľa riaditeľa UNB je primárnou snahou nemocnice zabezpečiť prevádzku štyroch urgentných pohotovostí v Bratislave.

Ak príde k avizovaným výpovediam viac ako 470 lekárov v rámci Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB), nemocnica bude musieť prejsť do režimu poskytovania starostlivosti len pre urgentných pacientov.

Na tlačovej konferencii to uviedol riaditeľ UNB Alexander Mayer. Situácia v rámci piatich nemocníc UNB je podľa neho oveľa komplikovanejšia ako v iných mestách na Slovensku.

Mayer zároveň vyjadril vieru, že k výpovediam lekárov napokon nepríde a Lekárskemu odborovému združeniu (LOZ) sa podarí nájsť konsenzus s vládou SR.

Urgentné pohotovosti

Podľa Mayera je primárnou snahou UNB zabezpečiť prevádzku štyroch urgentných pohotovostí v Bratislave. „Denne príde do UNB viac ako 110 sanitiek, z toho 20 až 25 percent pacientov zostáva hospitalizovaných ako akútne príjmy,“ poznamenal.

Nemocnica vykonáva 150 až 160 operácií denne, z ktorých približne 130 je plánovaných. Ako dodal, po zasadnutí krízového štábu s vedením na ministerstve očakávajú každú chvíľu inštruktáž od ministra zdravotníctva o tom, že majú zrušiť plánované operácie.

Mayer ubezpečil verejnosť, že ak takýto príkaz dostanú, nastavia systém tak, aby k rušenou plánovaných výkonov prichádzalo postupne a každý prípad budú hodnotiť individuálne.

Kritická situácia

V UNB podľa Mayera aktuálne leží približne 1 330 pacientov, čo je veľký počet a nie je možné urobiť zmeny zo dňa na deň. Zároveň uviedol, že na niektorých pracoviskách je situácia kritická až do takej miery, že budú mať problém zabezpečiť aj urgentnú zdravotnú starostlivosť.

Z toho dôvodu požiadali o pomoc všetky nemocnice v rámci Bratislavy a oslovili aj súkromné zariadenia, ktoré nebojujú s výpoveďami lekárov. V oblasti pôrodníctva oslovili so žiadosťou o pomoc Sanatórium Koch a v rámci pomoci s popôrodnou starostlivosťou o novorodencov Národný ústav detských chorôb.

Presun do iných nemocníc

Na základe spolupráce bude UNB pacientov, o ktorých sa nebudú môcť postarať z dôvodu nedostatku personálu, presúvať do iných nemocníc, to sa však dá podľa Mayera vydržať len niekoľko dní. UNB na dennej báze rokuje s ministerstvom a zasadajú tiež krízové štáby.

Nemocnica má dokopy približne 1 600 zamestnancov a situácia s výpoveďami sa podľa riaditeľa mení na hodinovej báze. Najkritickejšiu situáciu pritom evidujú v rámci chirurgie, úrazovej chirurgie, onkohematológie či gynekológie.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk