Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Strelkova_zariadenie_pre_seniorov_raca_maps.google.sk_.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
maps.google.sk
19. augusta 2016 Správy BratislavaNovinky z Bratislavy od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2016

V prípade smrti 70-ročnej ženy v Rači cudzie zavinenie nezistili

V prípade smrti 70-ročnej klientky Zariadenia pre seniorov v Rači, ktorá začiatkom týždňa zomrela po páde z okna na treťom poschodí, cudzie zavinenie nezistili.

Na tlačovej konferencii v Bratislave to povedala riaditeľka Odboru sociálnych vecí Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Michaela Šopová, ktorá pripomenula, že o tejto skutočnosti komunikovali s políciou. „Hovorili sme aj so zariadením, či sa dalo takémuto prípadu predchádzať alebo či sú tam okolnosti, ktoré nám vopred mohli byť známe,“ pripomenula.

Ako ďalej Šopová spomenula, každý človek, ktorého prijímajú do sociálneho zariadenia, musí mať rozhodnutie o tom, že je odkázaný na sociálnu pomoc a má tam napísaný i stupeň starostlivosti. Za tragickú smrť klientky je podľa Asociácie prijímateľov sociálnych služieb v Slovenskej republike zodpovedné zariadenie, ktoré umiestnilo klientku tam, kde nezabezpečovalo takú starostlivosť a pomoc, akú žena potrebovala.

Asociácia potvrdila, že podajú trestné oznámenie za zanedbanie povinnosti poskytovateľa poskytovať pomoc klientke pri odkázanosti na inú osobu. Podľa nich ženu zaradili do šiesteho stupňa odkázanosti a keďže bola v jednoizbovom uzatvorenom byte, mali na ňu dohliadať. Asociácia sa tiež chystá dať podnet na Odbor dohľadu nad poskytovaním sociálnych služieb na Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny.

BSK však tvrdí, že „klientka so 6. stupňom odkázanosti bývala v samostatnej jednotke bytového domu spomínaného zariadenia, bola samostatná a nepotrebovala nepretržitý dohľad. Takisto spĺňala všetky kritériá, aby dokázala samostatne bývať v týchto bytových jednotkách“.

Pád ženy z okna Zariadenia pre seniorov v Rači potvrdil aj bratislavský policajný hovorca Michal Szeiff. Ako informoval, žene sa snažili pomôcť zdravotníci, zraneniam však na mieste podľahla. Vo veci podľa hovorcu nezačali trestné stíhanie. „Uvedenú vec evidujeme na príslušnom útvare v pôsobnosti Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave III. ako udalosť,“ ukončil Szeiff.

Zariadenie pre seniorov v Rači, ktoré je v zriaďovateľskej pôsobnosti BSK, tvoria dve budovy s jednoizbovými bytmi, ktoré v minulosti postavili ako bývanie pre zamestnancov armády. V týchto bytoch v súčasnosti bývajú seniori.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Sledujte novinky z Bratislavy na:

Facebooku BratislavaDen.sk
Instagrame @bratislavaden

...alebo ich odoberajte cez e-mail:
Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
X