V Prírodovednom múzeu SNM vystavujú šperky zo semien a semienok

šperky
ilustračné: pixabay.com

Výstava Koráliky nielen z klokoča pripomenie, že ľudia sa skrášľovali odjakživa a prírodné šperky môžu byť rovnako príťažlivé dnes ako pred tisícročiami, k výstave múzeum pred Vianocami avizuje tvorivé dielne.

Do sveta krásy plodov rastlín zavedie najnovšia výstava Slovenského národného múzea (SNM) Prírodovedného múzea. Výstavu Koráliky nielen z klokoča otvoria vo štvrtok 5. novembra o 17. hodine v sídle múzea na Vajanského nábreží.

„Za nezvyčajným názvom sa skrýva netradičný spôsob využitia semien a plodov pri tvorbe ozdôb a šperkov, ktorý odhalí ich netušenú a často skrytú krásu,“ priblížila námet výstavy Zuzana Vášáryová z centra múzejnej komunikácie SNM. Výstava potrvá do 31. januára 2016.

Autorský tím výstavy – Helena Šípošová, Eva Uherčíková, Ľudmila Illášová a Ivona Kautmanová návštevníkom pripomenú, že ľudia sa skrášľovali odjakživa.

„Maľovali sa, obliekali do pestrých odevov a od najstarších čias sa okrem koží zvierat, kostí a peria zdobili aj výtvormi z kvetov, listov, semien a plodov rastlín. Orechy, žalude, bukvice, kukurica, fazuľa, čerešňové či slivkové kôstky, ale aj klokoč, olejník, koralník, ružencovec, entada, mukuna či manilkara a podobne, boli v tejto oblasti oddávna vyhľadávaným materiálom,“ približuje obsah novej výstavy národné múzeum.

Prírodovedné múzeum SNM pripravilo pre jej návštevníkov množstvo rôznych exponátov, od historických ozdôb afrických domorodcov či amerických Indiánov až po šperky od súčasných tvorcov. Pochádzajú nielen zo zbierok SNM, ale na výstavu ich požičalo Národné múzeum – Náprstkovo múzeum ázijských, afrických a amerických kultúr Praha a SNM – Etnografické múzeum v Martine.

Šperky súčasných tvorcov zas poskytlo 22 súkromných zberateľov a 13 autorov. Výstavu spestria úžitkové predmety z plodov tekvíc a paliem, malá kolekcia modlitebných šnúr a ružencov, stručný prehľad etických princípov z pohľadu ochrany prírody. Cieľom výstavy je vyvolať v návštevníkoch pocit, že prírodné šperky v priebehu vekov nič nestratili zo svojej krásy, pôvabu a jedinečnosti.

Výstavu doplnia sprievodné podujatia – prednášky a tvorivé dielne pre deti a mládež zamerané na výrobu ozdôb. Účastníci tvorivých dielní tak budú môcť vlastnoručne vyrobiť darček. Výstava Koráliky nielen z klokoča bude v SNM – prírodovednom múzeu otvorená do konca januára denne okrem pondelka od 9. do 17. hodiny. Viac informácií možno nájsť na http://www.snm.sk

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk