Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Benadicka ulica bratislava petrzalka telo muza policia.jpg
Foto: archívne, www.google.com
24. marca 2021 Správy BratislavaIné správy z Bratislavy od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

V Petržalke sa zatiaľ z celej Bratislavy sčítalo najviac obyvateľov. Ako sú na tom jednotlivé sídliská?

Tri vchody v Petržalke majú dokonca už 100-percentnú sčítanosť.

Petržalka patrí v rámci sčítania obyvateľov k najlepšie sčítaným mestským častiam v Bratislave. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa mestskej časti Mária Halašková.

Od spustenia sčítania sa k 23. marcu v Petržalke sčítalo 92 536 obyvateľov, čo predstavuje takmer 78% Petržalčanov,“ uviedla hovorkyňa.

Sčítanie na sídliskách

Podľa údajov Štatistického úradu SR, najviac sčítaných žije v lokalite Slnečnice (86 percent), nasledujú Dvory (79,5 percenta), Lúky (79,2 percenta), Háje (78,2 percenta), Stará Petržalka (78,1 percenta).

Najmenej ľudí sa zatiaľ sčítalo v časti Kopčany (64,4 percenta).

Tri vchody v Petržalke majú dokonca už 100-percentnú sčítanosť. Aj kampaň mestskej časti s názvom Ukážte sa aj v Petržalke! prispieva k úspešnosti počtu sčítaných,“ doplnila Halašková.

Pomáha aj kampaň

Hneď v prvý deň sa v Petržalke sčítalo viac ako 19-tisíc ľudí, čo je 16 percent zo všetkých obyvateľov s trvalým, prechodným, obvyklým či tolerovaným pobytom.

O mesiac neskôr narástol počet na viac ako 83,5-tisíc obyvateľov (70,4 percenta). Starosta Petržalky Ján Hrčka si myslí, že rastúcemu počtu sčítaných pomáha aj kampaň mestskej časti.

Vo štvrtok 18. marca sme mali sčítaných 72 percent obyvateľov, po víkende 77,5 percenta. Za pár dní sa teda sčítalo o zhruba 6,5 tisíca viac ľudí,“ skonštatoval starosta, ktorý poukazuje na dôležitosť správneho sčítania a jeho prínos pre obyvateľov.

Možnosť pomoci

V prvej fáze kampane mestská časť informovala obyvateľov, ktorí nie sú technicky zdatní alebo nemajú prístup na internet o možnosti sčítania.

Prostredníctvom plagátov na bránach bytových domov aj letákov do schránok ponúkla návod, ako sa sčítať elektronicky alebo v prípade potreby využiť možnosť kontaktnej alebo mobilnej asistenčnej služby,“ vysvetlila hovorkyňa a dodala: „Petržalka na účel asistovaného sčítania, fungujúceho od 1. apríla zriadila aj telefonickú linku 0947 487 777, prostredníctvom ktorej môžu obyvatelia požiadať o pridelenie mobilného asistenta alebo ju môžu využiť v prípade, že potrebujú poradiť s postupom sčítania.“

Najnižší počet sčítaných

Posledný týždeň pred koncom možnosti elektronického sčítania sa mestská časť sústredí najmä na lokality Petržalky s najnižším počtom sčítaných obyvateľov.

Cielene preto umiestňuje na brány bytových domov plagáty s uvedením počtu sčítaných v ich vchode.

Neustále pripomíname občanom dôležitosť sčítania, pretože, ak sa sčítame naozaj všetci, Petržalka môže získať až 1,5 milióna eur ročne, ktoré budú využité aj pre ďalšie generácie na kvalitnejšie vzdelanie, modernejšiu infraštruktúru či krajšie verejné priestranstvá,“ uzavrel Ján Hrčka.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X