V Rači by novostavby nemali byť zahrnuté v parkovacích zónach

parkovanie, Petržalka
ilustračné: SITA

Momentálne VZN o parkovacej politike pripomienkujú občania.

V bratislavskej mestskej časti Rača by novostavby nemali byť zahrnuté v parkovacích zónach. Račianske zóny s dočasným parkovaním plánujú zaviesť napríklad na sídlisku Komisárky alebo v Krasňanoch, ale nemajú obsahovať nové obytné štvrte ako Malé Krasňany alebo Radničné námestie.

Chceme to riešiť tak, že veľké projekty novostavieb ako Rinzle, Malé Krasňany, Radničné námestie nebudú v zóne, pretože majú podzemne garáže a parkovacie miesta, čo znamená, že majitelia bytov majú alebo by mali mať vyriešené parkovanie už pri kúpe bytu,“ povedal starosta Rače Michal Drotován.

Drotován uvádza, že najčastejší problém s novostavbami sú nedostatočné parkovacie kapacity, hoci podľa normy by mali byť vybudované, alebo ich ľudia jednoducho nekupujú a potom parkujú v okolitých uliciach. „Novostavby by mali mať vyriešené 100 percent parkovania svojimi kapacitami. V Rači chceme, aby tí, ktorí majú byt napríklad na Radničnom námestí neparkovali na Závadskej ulici, ale vo svojej zóne na Radničnom námestí. Lebo tie paneláky ešte z čias komunizmu máju nejaké parkovacie miesta a viac sa ich tam ani nedá urobiť,“ dodáva starosta Rače.

Obyvatelia už môžu pripomienkovať VZN o parkovacej politike

V aktuálnej doplnenej podobe všeobecného záväzného nariadenia (VZN) o parkovacej politike, ktorú zverejnil tento týždeň bratislavský magistrát, môže verejnosť nájsť plánované zóny s dočasným parkovaním v Rači a Petržalke. Ostatné mestské časti postupne doplnia svoju zonáciu.

Magistrát uvádza, že parkovacia politika začne reálne platiť začiatkom roka 2021. Dovtedy chce mesto zriadiť 12 záchytných parkovísk, posilniť linky metskej hromadnej dopravy, predĺžiť električkové radiály alebo vytvoriť nové pruhy pre vozidlá MHD. Do dnešného dňa eviduje magistrát približne 2-tisíc pripomienok od občanov. Pripomienky následne pripoja k VZN, ktoré magistrát plánuje schvaľovať na júnovom zastupiteľstve.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk