Jedná sa o revitalizáciu strediska Slalomka na Potočnej ulici na celoročné využitie. Zámer investora síce schválili račianski poslanci, no pre magistrát by bol len ťažko akceptovateľný.
Slalomka voľakedy fungovala ako malé stredisko miestnych nadšencov. Je to tiež východiskový bod k obľúbenej turistickej lokalite Biely kríž. V minulosti ho v prípade vhodných poveternostných podmienok prevádzkoval račiansky športový klub. „Napadol sneh, spustili to, roztopil sa, prestali jazdiť. Mali aj večerné lyžovanie, lyžoval som tam ešte v roku 1995,“ podotkol miestny lesník Ivo Antoš. Prevádzka bola ukončená jednak pre zlé medziľudské vzťahy v klube, ale i problémy s prírodným snehom.
Súkromný investor Michal Molotta ho chce po rokoch opäť sprevádzkovať. Podarilo sa mu získať podporu miestnych poslancov, ktorí na ostatnom zastupiteľstve súhlasili so zámerom revitalizácie. Zástupkyňa starostu však kritizuje neštandardný proces, akým uznesenie vzniklo.
Investor plánuje obnoviť zjazdovky s dvoma vlekmi a zjazdovku pre deti. Pribudnúť má umelé zasnežovanie, ktoré by si vyžadovalo výstavbu nádrže. Plánuje zrekonštruovať reštauráciu a zriadiť bufet pri spodnej stanici vleku. Začiatkom februára tohto roku žiadal mestskú časť o prenájom pozemkov v súvislosti s plánovanou revitalizáciou. Pozemky, na ktorých má byť staronová zjazdovka, patria mestu a sú súčasťou bratislavského lesoparku. Mestská časť ich má v dlhodobom prenájme od roku 2001.
Ako vidí spôsob financovania samotný investor?
„Budeme mať s. r. o. založenú pre tento projekt, sme už predbežne dohodnutí s nejakými partnermi. Rozsahovo sa to dá postaviť po etapách. Máme naplánované tri verzie, v závislosti od toho, na koľko rokov dostaneme do prenájmu pozemok,“ načrtol Michal Molotta.
Na vrchole zjazdovky stojí ruina turistickej chaty. Je možné, že hlavným motívom záujmu je ona. Pri obrovskej návštevnosti lesoparku má v podstate akékoľvek gastronomické zariadenie garantovaný úspech. Podľa riaditeľa Mestských lesov Bratislava Mateja Dobšoviča je v lesoparku počas pekného dňa 30 000 návštevníkov.
Mestské lesy poukazujú na problémy súvisiace najmä s ochranou prírody. Projekt totižto ráta v súvislosti so zasnežovaním s rozšírením zjazdoviek a tak by mu za obeť padol les. Podľa riaditeľa mestských lesov ide o dva hektáre lesa. Veľký problém je i v doprave. Na konci Potočnej ulice je malé parkovisko, ktoré je už v súčasnosti kapacitne nedostatočné a MHD tu zabezpečuje llinka 52 jazdiaca počas víkendov len dvakrát za hodinu.
Oplatí sa stavať vlek na nížine?
„Sme presvedčení, že tento zámer nie je súčasťou strategického dokumentu Koncepcia rozvoja mestských lesov a že by v mnohých oblastiach nabúraval súčasné spôsoby rekreovania na tomto území, napríklad v dôsledku potreby zásobovania alebo dopravnej obsluhy reštaurácií, po cestách na území mestských lesov, ktoré sú veľmi intenzívne využívané cyklistami a pešími turistami. Z pohľadu ochrany životného prostredia rúbať les pre rozširovanie vleku vo výške 300 metrov nad morom na juhozápade Slovenska v súčasnosti nedáva zmysel,“ hovorí Matej Dobšovič.
Mestské lesy majú od roku 2019 zonáciu, ktorá určuje, kde je rozvoj, kde sa môže hospodáriť obmedzene a kde je bezzásahové územie.
Slalomka leží v zóne B, kde rozvoj nie je možný. Investor hovorí, že v zóne B sa existujúce zariadenia môžu rekonštruovať, no podľa Mateja Dobšoviča sa tým myslí infraštruktúra ako detské ihriská.
Klimatológ Milan Lapin sa na margo situovania strediska v 300 metroch vyjadril, že v tejto lokalite nie sú splnené teplotné podmienky na efektívne zasnežovanie už ani teraz, nieto ešte o 30 rokov, keď bude v zime ešte teplejšie v priemere o jeden stupeň Celzia.
Michal Molotta prízvukuje, že nejde len o lyžovanie, ale stredisko má mať celoročné využitie. Lokalita podľa mestských lesov nie je vhodná ani na budovanie zjazdových trás, kde veľmi rýchlo tu dochádza k erózii pôdneho krytu.
Návrh predložil do miestneho zastupiteľstva nezávislý poslanec Ján Polakovič. „Zároveň ako Rača požiadame pána primátora Valla o súhlas s týmto zámerom, ktorý je pre úspech projektu nevyhnutný.“
Zástupkyňa sa zdržala hlasovania
Poslanci odhlasovali uznesenie, ktoré hovorí, že miestne zastupiteľstvo MČ Bratislava-Rača súhlasí so zámerom revitalizácie Slalomky a odporúča starostovi rokovať o podmienkach podnájmu s predkladateľom štúdie Molottom.
Hlasovania sa však zdržala zástupkyňa starostu Lenka Antalová Plavuchová. Prekážalo jej, že na rokovanie bol predložený materiál, ktorý neprešiel štandardným procesom.
„Materiály, ktoré sa predkladajú do zastupiteľstva na prerokovanie, sa riadia rokovacím poriadkom a majú mať splnené náležitosti, ako názov materiálu, návrh uznesenia, dôvodovú správu k zámeru, a musia byť predložené písomne. Predložený materiál nespĺňal žiadne z uvedených povinných náležitostí,“ uzavrela.
Starosta: Vybudovať lyžiarske stredisko je nereálne
Starosta Rače Michal Drotován upozornil investora, že bude potrebovať kladné stanoviská mesta Bratislavy, Mestských lesov Bratislava, Slovenského vodohospodárskeho podniku a Štátnej ochrany prírody SR, pričom súhlas musí vyjadriť každá z týchto strán. Najbližšie je teda na ťahu hlavné mesto, ktoré sa bude vyjadrovať k prenájmu pozemkov pod Slalomkou. Zároveň považuje vybudovať lyžiarske stredisko v dobe klimatickej zmeny v takej nízkej nadmorskej výške za nereálne.
Drotován zdôraznil, že projektu nechýbajú len podrobné parametre či návrh zmluvy, ale aj niekoľko stanovísk kľúčových inštitúcií, bez ktorých sa nedá uskutočniť. Kľúčové bude aj to, aké vyjadrenie dá primátor. Ak mesto nebude súhlasiť, tak zmluva nebude nikdy uzavretá.“
Primátor: Ťažko akceptovaný zámer
Mesto Bratislava v súčasnosti neeviduje žiadne podanie k uvedenému zámeru. V podobe, v akej bol však zámer zatiaľ prezentovaný v médiách, vrátane rozsiahleho výrubu unikátneho starého lesa, by bol pre mesto len ťažko akceptovateľný.
Pozemky, kde chce investor svoj projekt realizovať, vlastní hlavné mesto, avšak dlhodobo sú v nájme v prospech mestskej časti Rača. Projekt ráta s výrubom veľkej plochy unikátneho starého lesa, aby bolo možné presunúť vlek. Z pohľadu ochrany životného prostredia rúbať les pre rozširovanie vleku v tejto lokalite nedáva mestu zmysel.
„Bratislave záleží na verejných priestoroch aj v Mestských lesoch a ako mnohí Bratislavčania a Bratislavčanky máme radosť zo snehu v prírode a jeho využitia. Zo zatiaľ verejne dostupných informácií sa však javí, že tento zámer nebude v súlade so strategickým dokumentom Koncepcia rozvoja mestských lesov, a že by v mnohých oblastiach ničil súčasné spôsoby rekreovania na tomto území, napríklad v dôsledku potreby dopravnej obsluhy reštaurácií po cestách na území mestských lesov, ktoré sú intenzívne využívané cyklistami a pešími turistami. Nemáme vedomosť ani o tom, že by bol zisťovaný prietok v potoku, z ktorého sa má podľa projektu čerpať voda prečerpávacou stanicou do nádrže, ktorá by mala vzniknúť na vrchole kopca a má slúžiť na zasnežovanie,“ dodal Matúš Vallo.