V Rači rastie nová moderná materská škola, už pracujú na rekonštrukcii sanatória

Ms novohorska 2.jpg
Vizualizácie: Mgr. Arch. Miloš Juráni

Rokmi schátraná budova bývalých jaslí a následne sanatória pre deti s dýchacími ochoreniami na Novohorskej ulici je už od jesene minulého roka v procese veľkej rekonštrukcie. Zveľaďovanie škôl a škôlok bolo od začiatku jednou z priorít súčasného starostu Rače Petra Pilinského a po tom, ako sa samospráve skutočne  podarilo všetky budovy základných a materských kôl v Rači zrekonštruovať, a niektoré aj zväčšiť, a tým vytvoriť nové miesta pre deti, uzatvára Rača túto ambíciu práve vybudovaní celkom novej, v poradí ôsmej materskej školy.

Zväčšovanie existujúcich škôlok a vytváranie nových miest pre deti sa v Rači odzrkadlilo na celkovom počte prijatých a neprijatých detí. Čísla z posledného zápisu hovoria, že na aktuálne prebiehajúci školský rok sa račianskej samospráve podarilo umiestniť až 71 percent detí z celkového počtu odovzdaných prihlášok.

„Z tých 111 detí, ktoré sme už nedokázali prijať, bolo 90 s trvalým pobytom v Rači, a navyše 56 z nich malo menej ako 3 roky. Čiže v rámci oficiálnych kritérií, podľa ktorých by sa mali prijímať deti s trvalým pobytom u nás a vo veku od 3 do 6 rokov – ich nebolo umiestnených iba 34. Po dobudovaní novej škôlky na Novohorskej, kde bude môcť chodiť približne 90 detí, by sme teda problém s neprijatými deťmi mali v našej mestskej časti úplne eliminovať,“ vyhlásil račiansky starosta Peter Pilinský, ktorý sa v pondelok 19. marca zúčastnil na stavbe na kontrolnom dni.

Ms novohorska 1.jpg
MČ Rača

Pribudne aj nové ihrisko

Na budove ešte stále prebiehajú búracie práce, no pomaly sa prechádza do budovania statických stĺpov. Na základe projektovej dokumentácie tam budú vykonávané rôzne stavebno-technické úpravy pre potreby budúcej škôlky vrátane dobudovania nadstavby a vytvorenia dvoch nových pavilónov.

Obrovské vnútorné priestory umožňujú aj dispozičné zmeny oproti pôvodnému usporiadaniu, ktoré budú šité na mieru pre deti od 3 do 6 rokov. Vybuduje sa nová plynová prípojka aj s kotolňou, vymenia sa rozvody elektro, zdravotechniky, zriaďovacích predmetov, samozrejmosťou je nové a kvalitné zateplenie obvodového a strešného plášťa, a tiež sa v areáli vybuduje krásne nové detské ihrisko s rôznymi hracími prvkami.

Ms novohorska 3.jpg
Vizualizácie: Mgr. Arch. Miloš Juráni

Otvorenie na jeseň

„Kým pôvodný rozpočet stavby bol odhadovaný na 851-tisíc eur, verejným obstarávaním sme vysúťažili cenu o viac ako 100-tisíc eur nižšiu – 730-tisíc eur.  Navyše sa nám podarilo na rekonštrukciu a nadstavbu na Novohorskej ulici získať dotáciu od Ministerstva pôdohospodárstva vo výške 573-tisíc eur,“ povedal starosta Pilinský.

„Túto novú materskú školu plánujeme otvoriť na jeseň tohto roku po ukončení celého kolaudačného procesu. Avšak už teraz počas zápisu do materských škôl od 23. do 27. apríla, môžu rodičia, ktorí majú záujem umiestniť dieťa do MŠ Novohorská, vyplniť tlačivo, ktoré bude pre nich pripravené v každej našej škôlke,“ doplnil starosta.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk