V rámci IDS BK čakajú cestujúcich zmeny, posilnené budú niektoré spoje a skracujú sa intervaly

Integrovana doprava kraj medzimestske linky autobus.jpg

Najväčšou zmenou v rámci IDS BK je Reformný grafikon vlakovej dopravy 2022/2023, ktorý ovplyvnil autobusovú dopravu.

Dopravcovia v rámci Integrovaného dopravného systému v Bratislavskom kraji (IDS BK) v súvislosti s celoštátnou zmenou cestovných poriadkov od nedele 11. decembra posilnia niektoré spoje. Z dôvodu veľkého záujmu o cestovanie do obcí Rovinka, Dunajská Lužná, Miloslavov, Kalinkovo, Hamuliakovo v okrese Senec a mesta Šamorín v smere z Bratislavy skrátia popoludňajšie intervaly medzi spojmi na linkách 725 a 737.

Do Rovinky a Dunajskej Lužnej pôjdu autobusy v čase od 13.55 do 16.05 každých päť až desať minút, v čase od 16.05 do 18.05 každých desať minút a od 18.05 do 20.05 hod. rovnomerne v 20-minútovom intervale.

Linka 725 do Miloslavova je v poobednej špičke posilnená zo 60-minútového intervalu na 30-minútový interval,“ konštatuje dopravca. Linka 737 do Kalinkova, Hamuliakova a Šamorína bude v najsilnejšom čase posilnená na 15-minútový interval.

Počas školských prázdnin

Počas školských prázdnin skrátia intervaly na linkách 725 a 727 zo súčasných 60 minút na 30 minút. „Týmto krokom dokážeme zabezpečiť pohodlnejšie cestovanie aj pre obyvateľov Rovinky a Dunajskej Lužnej,“ priblížil dopravca.

Poobedné posilnenie liniek prichádza po septembrovom skrátení intervalov z Dunajskej Lužnej a Rovinky v rannej špičke na päť minút. Cestovné poriadky všetkých liniek a garancia nadväznosti sú zverejnené na webovej stránke IDS BK.

Najväčšia zmena

Najväčšou zmenou v rámci IDS BK je Reformný grafikon vlakovej dopravy 2022/2023, ktorý ovplyvnil vo veľkej miere regionálnu autobusovú dopravu. „Na linkách S50, S60 a S70 je zavedený pravidelný 30-minútový interval v špičke pracovných dní a 60-minútový interval v sedle pracovných dní a počas voľných dní,“ uvádza dopravca.

Linka S20 má cestovný poriadok pripravený na modernizáciu železničnej trate Bratislava – Devínska Nová Ves – Malacky – Kúty. Linka S55 premáva novou trasou Bratislava-Petržalka – Pezinok s hodinovým intervalom v špičke pracovných dní.

Linka S65 je zrušená. „Novinkou je zavedenie expresných liniek R20, R50, R60 a R70 a zaradenie rýchlikov Bratislava – Trenčín – Žilina do IDS BK,“ dodáva dopravca.

Takmer všetky linky

V regionálnej autobusovej doprave menia odchody na takmer všetkých linkách nadväzných na vlaky. „Samostatnou kapitolou sú zásadné úpravy na linkách v úseku Bratislava – Rovinka – Dunajská Lužná, kde prichádza k výraznému posilneniu v poobednej špičke na linkách 725, 727 a 737,“ konštatuje dopravca.

Zavádzajú tiež nové linky 622 (spájajúca zastávku Bratislava, Bajkalská s novou časťou Bernolákova) a 648 (spoje spájajúce Senec so Zlatými Klasmi cez Kráľovú pri Senci). Pridávajú viaceré zastávky a úpravou prešli aj regionálne nočné linky. V MHD Bratislava upravia nočné linky a premenujú tri zastávky.

Víkendové vlaky

Hovorkyňa Bratislavskej integrovanej dopravy (BID) Eva Vozárová doplnila, že počas víkendov vzrastie počet vypravovaných osobných vlakov na linke Bratislava – Galanta z 10 na 18 a na linke Bratislava – Malacky z 11 na 19.

Počet vypravovaných osobných vlakov ostane na linke Bratislava – Trnava cez víkend zachovaný v podobe 20 vlakov,“ spresnila.

Výhodou bude podľa nej skrátenie jazdného času vlakov REX, ktorá bude po novom na linke Bratislava – Trnava 33 minút namiesto 37 minút (nezastavia v Šenkviciach), a na trase Bratislava – Galanta 32 minút namiesto 42 minút (nezastavia v Ivanke pri Dunaji, Bernolákove, Senci ani v Sládkovičove). „Počet vlakov vypravovaných na týchto tratiach sa počas pracovných dní mení len minimálne,“ poznamenala.

Viacero nových zastávok

Pridajú tiež viaceré zastávky pre zlepšenie dostupnosti a zjednodušenie prestupu na iné linky v sieti IDS BK. „Po vlakoch ZSSK a bratislavskej MHD pribudli do služby Google Transit už aj regionálne autobusy dopravcu ARRIVA Mobility Solutions,“ priblížila Vozárová.

Cestujúci si priamo pri vyhľadávaní v Google mapách môže zvoliť aj cestu s použitím verejnej dopravy a vyhľadávač nájde ideálne spojenie použitím všetkých liniek v rámci IDS BK.

Ďalšou novinkou je, že cestovný lístok začne platiť buď automaticky po jeho zakúpení alebo vo zvolenom čase, ak cestujúci využije možnosť manuálneho posunu jeho platnosti. V prípade, že si zakúpi cestovný lístok cez vyhľadávač spojení, lístok začne platiť v čase plánovaného odchodu vyhľadaného spoja.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk