Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Štefan Svitek zomrel v Bratislave
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, Gettyimages/ kriminalistika.eu

V roku 1989 v Bratislave popravili 29-ročného Horehronského rozparovača. Chladnokrvne zavraždil celú rodinu

Štefan Svitek bol odsúdený na trest smrti a zomrel 8. júna v roku 1989. Z brutálnej vraždy svojej rodiny, ktorú spáchal, mrazí dodnes. Prischla mu prezývka Horehronský rozparovač. Článok nie je vhodný pre slabšie povahy.

Detstvo Horehronského rozparovača

Štefan sa narodil 23. januára v roku 1960 v Podbrezovej. Jeho otec bol alkoholik a keď si vypil, bol agresívny a týral celú rodinu. V rodine tak boli hádky a krik na dennodennom poriadku.

Keď mal 10 rokov, začali sa u neho prejavovať prvé známky násilného chovania – začal týrať zvieratá. Neskôr súložil s dobytkom, býky kastroval žiarovkou. Uspokojenie mu prinášalo aj spôsobovanie bolesti na vlastnom tele, napríklad sa rezal ostrým drôtom na bruchu.

Štefan Svitek zomrel v Bratislave
Štefan Svitek sa stretol s agresívnym členom rodiny v detstve, čo sa podpísalo na jeho neskoršom psychickom vývoji.Foto: kriminalistika.eu

Opakovane sa dostával do väzby. Najzávažnejším skutkom bol únos a opakované znásilnenie mentálne zaostalej ženy.

Nový život v Brezne

Keď spoznal Štefan Máriu, zamiloval sa a rozhodol sa so svojou vyvolenou oženiť. Mária mala už z predošlého vzťahu 2-ročnú dcérku. Rodinka začala nový život v Brezne. Manželom sa po 2 rokoch narodila spoločná dcéra.

Rodinná idylka však dlho nevydržala. Štefan, tak ako jeho otec, manželku aj deti pravidelne týral a holdoval alkoholu. Nezastavilo ho ani ďalšie tehotenstvo manželky.

Desivé a beštiálne vraždenie

Osudným sa pre rodinu stal deň 30. október 1987. Odmenou pre Štefana spolu s kamarátom, ktorí doniesli známemu narúbané drevo, boli 2 fľaše vína. V miestnej krčme vypili obe fľaše, neskôr sa presunuli do hotela Hron, kde pili ďalší alkohol až do neskorého večera.

Štefan si po odchode z hotela zdriemol na lavičke, no prebral sa a okolo 23.00 hod. dorazil domov. V spálni však manželku a 2 dcéry nenašiel, uvedomil si, že pravdepodobne budú spať v letnej prístavbe v záhrade.

Začal búchať na dvere spálne v letnej prístavbe, manželka mu však nechcela otvoriť a poslala ho tam, odkiaľ prišiel. Vyvolalo to v ňom záchvat zúrivosti. Vzal sekeru a vylomil ňou dvere. Od manželky, ktorá ležala už v posteli, chcel vysvetlenie, no Mária sa otočila chrbtom. To však nemala robiť. Štefana pochytil amok a Márii uštedril 16 úderov sekerou do hlavy, pričom jej takmer oddelil hlavu od tela.

Štefanovej zúrivosti neunikli ani 2 nevinné deti, ktoré sa akurát začali prebúdzať, keď bola ich matka už mŕtva. Dcéru, ktorú mal bližšie, udrel sekerou trikrát, druhú dcéru štyrikrát.

Štefan Svitek zomrel v Bratislave
Fotografia z miesta činu.Foto: kriminalistika.eu

Následne kuchynským nožom rozpáral manželke brucho, vybral jej vnútorné orgány a porozhadzoval po miestnosti. Vybral aj 6-mesačný plod, ktorý sa stále hýbal. Vypitval ho žiletkou. S pitvaním žiletkou pokračoval aj na telách oboch dcér, taktiež ich vnútornosti porozhadzoval po izbe. Nad mŕtvolami sa uspokojoval.

Psychopat so sexuálnymi úchylkami

Štefan si bol vedomý, že musí utiecť a hľadať úkryt. Vlámal sa do rodičovského domu, chcel sa tu obesiť. Drevený trám sa však pod jeho váhou zlomil. Polícia ho chytila po 2 dňoch.

Znalcovia usúdili, že Štefan je psychopat trpiaci niekoľkými sexuálnymi úchylkami ako nekrofília, zoofília či sadomasochizmus. Vraždu opísal Štefan ako svoj najsilnejší sexuálny zážitok a žiadnu ľútosť necítil.

Štefan Svitek zomrel v Bratislave
Svitek dostal za vraždu celej rodiny trest smrti.Foto: kriminalistika.eu

Šance na nápravu Štefanovej osobnosti boli mizivé. Súd v Banskej Bystrici rozhodol o treste smrti. Posledná poprava v Československu sa konala v Bratislave v roku 1989 v Bratislave.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X