V Rusovciach ožijú Rímske hry, udalosťou oslávia zápis rusovskej antickej Gerulaty do UNESCO

Rimske hry bratislava rusovce.jpg
Foto: archívne, goout.net

Návštevníkov čaká premiéra slovenského historického dokumentárneho filmu Geruca.

V Rusovciach sa v sobotu 10. septembra uskutoční ďalší ročník podujatia Rímske hry. Informuje o tom prednostka miestneho úradu Martina Zuberská. Tohtoročné Rímske hry sa budú konať ako oslava zápisu rusovskej antickej Gerulaty do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Návštevníkov privítajú doboví obyvatelia a legionári z antickej Gerulaty, ktorí prostredníctvom príbehov priblížia históriu, život a rôzne zaujímavosti z obdobia mocného rímskeho impéria,“ uvádza starostka Rusoviec Lucia Tuleková Henčelová.

Sprievod Rimanov

Podujatie začne o 13.00 hod. pri múzeu Antická Gerulata zážitkovým sprievodom Rimanov, na ktorom sa zúčastní viac ako 100 účinkujúcich zo Slovenska, Česka, Poľska a Nemecka.

Vďaka zážitkovým predstaveniam pred očami divákov ožijú hrdinské báje antického Ríma, príbeh o putovaní mladého Gala a vyvrcholia hlavným bodom programu Roma Invicta, ukážkou cvičení rímskych vojenských jednotiek a vzburou gladiátorov,“ dodáva starostka Rusoviec.

Život pred tisíckou rokov

O 19.30 v parku kaštieľa v Rusovciach čaká návštevníkov premiéra slovenského historického dokumentárneho filmu Geruca.

Ten rozoberá život Rimanov na južnej strane Dunaja, ktorí obývali severnú hranicu Rímskej ríše pred 1 700 rokmi a vybudovali tu viacero miest a vojenských kastelov, pričom jedným z nich bola práve rusovská Gerulata. „Príbeh filmu Geruca je o dvoch rímskych bratoch a ich láske ku krásnej Germánke,“ priblížila Zuberská.

Spolupráca na podujatí

Podujatie organizuje časť Rusovce v rámci projektu Gerulata – Carnuntum – Geschichte lebt/Zažite históriu a je spolufinancované z programu Interreg V-A Slovenská Republika – Rakúsko.

Finančne ho podporili Bratislava Tourist Board, Bratislavský samosprávny kraj, Bratislava Region Tourism, Bratislavské kultúrne a informačné stredisko a Múzeum mesta Bratislavy.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk