V Ružinove otvoria základné školy, Staré Mesto otvorí prvý stupeň

ucitel skola návrat distancné koronavírus
Foto: ilustračné, GettyImages

Z prevádzkových dôvodov sa na vyučovaní môže zúčastniť zhruba polovica žiakov, ostatní sa budú vzdelávať dištančne.

Bratislavský Ružinov otvorí od pondelka osem svojich základných škôl (ZŠ), účasť na vyučovaní je dobrovoľná. Na sociálnej sieti to tom informoval starosta Ružinova Martin Chren.

Od pondelka otvárame osem z našich deviatich základných škôl pre prvé stupne. Základná škola Medzilaborecká je zavretá rozhodnutím Regionálneho úradu verejného zdravotníctva,“ uviedol starosta a dodal, že z prevádzkových dôvodov sa na vyučovaní môže zúčastniť zhruba polovica žiakov.

Preto školy otvoríme približne na polovicu. Rodičia, ktorí chcú a potrebujú dať svojich prvákov až štvrtákov do školy, tak môžu urobiť. Rodičia, ktorí svoje dieťa do školy ešte dať nechcú, ich môžu nechať doma a na vyžiadanie im dá škola potvrdenie, vďaka ktorému nestratia nárok na OČR,“ doplnil.

Musia mať test

Podmienkou je komunikovať dištančné vzdelávanie so školou, aby to nebolo považované za neúčasť na vyučovaní. „Učitelia ostatným deťom pošlú pracovné listy, aby sa mohli počas týždňa doma vzdelávať dištančnou formou s rodičmi. Zároveň platí, že otvoriť školy pre menšie skupiny žiakov je bezpečnejšie a odporúčajú to aj odborníci,“ myslí si Chren.

Rodičia, ktorí chcú svoje deti poslať v pondelok do školy, musia absolvovať test a odovzdať čestné vyhlásenie o zdravotnom stave.

Ideme ešte urobiť aj obrovské kroky pre zvýšenie bezpečnosti. Všetci naši učitelia, ktorí budú od pondelka s deťmi, absolvujú presné PCR testy, ktoré im zaplatí mestská časť,“ vysvetlil Chren a dodal, že každý učiteľ tiež dostane FFP2 respirátor.

Priebežné vyhodnocovanie

Od pondelka 15. februára otvorí prvý stupeň základných škôl aj Staré Mesto. „Nadviažeme na plnohodnotné vzdelávanie prerušené pred viacerými týždňami. Urobíme tak so všetkou opatrnosťou a rešpektom k vážnosti pandémie,“ uviedla mestská časť na sociálnej sieti. Vyučovať budú v prísnom protipandemickom režime.

Každá staromestská škola má napríklad vyhradené miesto na prípadnú izoláciu žiaka, ktorý začne v priebehu vyučovania vykazovať známky choroby,“ podotkla mestská časť.

Situácia sa bude priebežne vyhodnocovať. Materské školy v Starom Meste sú otvorené už od predchádzajúceho pondelka.

V Petržalke len jedna škôlka

Petržalka oznámila, že v týždni od 15. februára nebude obnovená prevádzka 23 materských škôl. „Fungovať bude iba MŠ Bzovícka 6 pre deti zákonných zástupcov pracujúcich v kritickej infraštruktúre. Obnovené bude vyučovanie v prvých a druhých ročníkoch prvého stupňa v desiatich základných školách,“ oznámila mestská časť na sociálnej sieti.

Z prevádzkových a organizačných dôvodov nebude fungovať ZŠ Pankúchova 4. „Fungovať bude všetkých 11 školských klubov detí, takisto pre deti zákonných zástupcov pracujúcich v kritickej infraštruktúre a žiakov 1. a 2. ročníka ZŠ,“ doplnila Petržalka.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk