V Ružinove sa pripravuje integračné centrum pre utečencov

vizualizácia, integračné centrum, Ružinov
Atrios Group/Stamina

Horúcu tému posledných mesiacov podchytila investorská spoločnosť Stamina, spol. s r. o. Projekt pre imigrantov nakreslila na svojom pozemku a berie ho ako štúdiu. Tú chce vysvetliť verejnosti a získavať od nej podporu.

Podľa vizualizácie pôjde o dve veže, 6- a 9-podlažné, ktoré budú prepojené podnožkou na prízemí. Pozemok, na ktorom by stavba mohla vyrásť, sa nachádza na Teslovej ulici.

„Súčasnú situáciu, kedy očakávame vlny prisťahovalcov z rôznych kultúrnych prostredí treba chápať ako výzvu a novú príležitosť. Jednak môžu vzniknúť podnikateľsky úspešné projekty či nové firmy na pokrytie požiadaviek novovznikajúcich sociálnych zoskupení. Hlavne ale treba imigrantov začleniť do spoločnosti tak, aby sme eliminovali nedostatok pracovných síl, najmä z pohľadu demografického vývoja Slovenska,“ vyjadril sa Miroslav Kožuch, konateľ investorskej firmy, pre etrend.sk.

Keďže je situácia veľmi vážna, nemožno sa spoliehať na to, že migranti skončia v krajinách ako Nemecko či Veľká Británia. Pripraviť sa podľa Kožucha treba v predstihu. Musíme začať pracovať na infraštruktúre, určenej pre ich adaptáciu a integráciu do našej spoločnosti, aby sa imigranti mohli stať súčasťou našich hodnôt a rastu ekonomiky.

Integračné centrum by malo slúžiť približne pre 500 imigrantov a poskytnúť by im malo dočasné ubytovanie, lekársku starostlivosť a opateru malých detí, prednáškové miestnosti pre výučbu jazyka či zabezpečenie náboženských potrieb. Veľmi dôležité je zamerať sa i na osvetu smerujúcu k zvýšeniu tolerancie medzi kultúrami.

Európska únia nakoniec kvóty na prichýlenie niekoľko stoviek či tisíc ľudí zrušila. Napriek tomu je podľa Kožucha výstavba takéhoto zariadenia nutná. Nemožno totiž ignorovať problémy, ktoré prinášajú celosvetové zmeny. Musíme byť pripravení na všetky alternatívy.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk