Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
vizualizácia, integračné centrum, Ružinov
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Atrios Group/Stamina
20. júla 2015 Správy BratislavaIné správy z Bratislavy od BratislavaDen.skreality.etrend.sk © BratislavaDen.sk, iDen Media s.r.o.

V Ružinove sa pripravuje integračné centrum pre utečencov

Horúcu tému posledných mesiacov podchytila investorská spoločnosť Stamina, spol. s r. o. Projekt pre imigrantov nakreslila na svojom pozemku a berie ho ako štúdiu. Tú chce vysvetliť verejnosti a získavať od nej podporu.

Podľa vizualizácie pôjde o dve veže, 6- a 9-podlažné, ktoré budú prepojené podnožkou na prízemí. Pozemok, na ktorom by stavba mohla vyrásť, sa nachádza na Teslovej ulici.

„Súčasnú situáciu, kedy očakávame vlny prisťahovalcov z rôznych kultúrnych prostredí treba chápať ako výzvu a novú príležitosť. Jednak môžu vzniknúť podnikateľsky úspešné projekty či nové firmy na pokrytie požiadaviek novovznikajúcich sociálnych zoskupení. Hlavne ale treba imigrantov začleniť do spoločnosti tak, aby sme eliminovali nedostatok pracovných síl, najmä z pohľadu demografického vývoja Slovenska,“ vyjadril sa Miroslav Kožuch, konateľ investorskej firmy, pre etrend.sk.

Keďže je situácia veľmi vážna, nemožno sa spoliehať na to, že migranti skončia v krajinách ako Nemecko či Veľká Británia. Pripraviť sa podľa Kožucha treba v predstihu. Musíme začať pracovať na infraštruktúre, určenej pre ich adaptáciu a integráciu do našej spoločnosti, aby sa imigranti mohli stať súčasťou našich hodnôt a rastu ekonomiky.

Integračné centrum by malo slúžiť približne pre 500 imigrantov a poskytnúť by im malo dočasné ubytovanie, lekársku starostlivosť a opateru malých detí, prednáškové miestnosti pre výučbu jazyka či zabezpečenie náboženských potrieb. Veľmi dôležité je zamerať sa i na osvetu smerujúcu k zvýšeniu tolerancie medzi kultúrami.

Európska únia nakoniec kvóty na prichýlenie niekoľko stoviek či tisíc ľudí zrušila. Napriek tomu je podľa Kožucha výstavba takéhoto zariadenia nutná. Nemožno totiž ignorovať problémy, ktoré prinášajú celosvetové zmeny. Musíme byť pripravení na všetky alternatívy.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X