V ružinovskej školskej jedálni budú testovať lístky vypracované expertmi na výživu

zdrava strava deti skolska jedalen Gettyimages
Foto: ilustračné, GettyImages

Prvá etapa tzv. Flexi stravovania sa začne v novembri 2019 a bude trvať do júna 2020. Druhá etapa by mala začať od 1. septembra budúceho roku.

V novembri začnú prvé školy variť podľa jedálnych lístkov, ktoré vypracovali experti na výživu na základe pravidiel takzvaného „Flexi stravovania“. Medzi vybrané jedálne patrí aj V jedlách pre školákov znížia podiel živočíšnych zdrojov bielkovín a tukov a zvýšia podiel čerstvej zeleniny a ovocia od regionálnych dodávateľov. Agentúru SITA o tom informovalo ministerstvo školstva.

Na testovanie nových jedálnych lístkov sa prihlásila aj školská jedáleň v Ružinove. Od 1. septembra 2020 by ich mohli zaviesť dobrovoľne všetky zariadenia školského stravovania.

Flexi zásady

Tvorba jedálnych lístkov v kontexte Flexi zásad v sebe zahŕňa kvalitatívnu reformu v oblasti školského stravovania,“ uviedlo pre agentúru SITA ministerstvo školstva s tým, že rodičia to na peňaženkách nepocítia.

Školy môžu pri zavádzaní nových jedálnych lístkov stanoviť výšku príspevku pre klasické aj diétne stravovanie. Rovnako ho môžu určiť pre stravovanie športovcov či stravovanie v internátnych zariadeniach alebo zariadenia s nepretržitou prevádzkou.

Ekologický rozmer

Rezort školstva prínos Flexi stravovania nevidí len v lepšom stravovaní dieťaťa, ale podľa nich má aj ekologický rozmer. Na školách by mali preferovať veľkospotrebiteľské balenia a zlepšiť podporu regionálnych výrobcov potravín.

Normy schválilo ministerstvo školstva minulý týždeň. Boli vypracované v súlade s požiadavkami expertov v oblasti výživy podľa odporúčaní Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a ministerstva zdravotníctva. Súčasne rezort Martiny Lubyovej rozširuje na základe požiadaviek rodičov možnosti diétneho stravovania, a to najmä diéty pre deti s laktózovou intoleranciou.

Ďalšie k téme

    Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom