Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Prievoz radnicna mierova obnova maps.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, www.google.com
3. apríla 2021 Správy BratislavaNovinky z Bratislavy od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

V ružinovskom Prievoze by mohlo byť obnovené historické centrum

Tento týždeň bola predstavená štúdia na revitalizáciu priestoru pri bývalej budove obecnej radnice.

V Ružinove v časti Prievoz by mohlo byť v budúcnosti obnovené historické centrum. Vzniknúť by tak mohlo centrálne miesto celomestského významu.

O štúdii zameranej na obnovu námestia v Prievoze informovali ružinovskí poslanci za Team Vallo pre Ružinov na sociálnej sieti.

Vďaka aktivite našich poslancov a občianskemu združeniu Náš Prievoz – dedina uprostred Bratislavy, sa historickému Radničnému námestiu blýska na lepšie časy,“ uviedli poslanci.

Jednohlasná podpora

Ružinovská poslankyňa za Prievoz Monika Ďurajková uplatnila svoju poslaneckú prioritu na realizáciu overovacej štúdie revitalizácie priestoru pri bývalej obecnej radnici.

Tú vypracovali architekti z Bellušových ateliérov na Fakulte architektúry a dizajnu STU v Bratislave.

Tento týždeň bola štúdia predstavená na ružinovskej komisii územného plánovania a životného prostredia samotnými zhotoviteľmi. Komisia návrh jednohlasne podporila,“ uviedli poslanci za Team Vallo pre Ružinov.

Najstaršia os

Najstaršou urbanistickou osou Prievozu je dnešná Mierová ulica (predtým Hlavná ulica), ktorá bola kontinuálne zastavovaná ako hlavná komunikačná uličná os Prievozu.

Centrálnu časť obce Prievoz kedysi tvorilo Radničné námestie (pred rokom 1950 námestie Slobody) s dominantou kostola, stavbu niekdajšej radničnej budovy mestská časť minulý rok odkúpila.

Z východnej strany sa k objektu pripájajú dve stavby, pôvodne obytná budova notárskeho bytu a najstaršia z trojice stavieb – národná kultúrna pamiatka požiarnej zbrojnice,“ spresňujú poslanci. Dnes je územie vedľa bývalej obecnej radnice spustnuté, oplotené a nevyužívané.

Otvorené verejné priestory

Ako sa uvádza v štúdii, Ružinov má oproti ostatným častiam Bratislavy veľký podiel otvorených verejných priestorov, vrátane tých s charakterom zelene.

Čo však Ružinovu dlhodobo chýba, je ozajstné námestie s adekvátnym mestským, reprezentatívnym charakterom.

Vzhľadom na plánované budúce využitie obecnej radnice pre účely svadobnej siene, komunitného a kultúrneho priestoru či workshopov by nástupné námestie vytváralo ucelený jednotný priestor,“ vysvetľujú poslanci.

Súčasť väčšieho celku

Architekti stavali na historickom kontexte územia a poňali túto časť ako súčasť väčšieho celku.

K dlhodobému cieľu – zrekonštruovanej obecnej radnici, hasičskej zbrojnici a priľahlému námestiu a prepojeniu celého územia národných kultúrnych pamiatok, je však ešte veľmi dlhá cesta,“ uzavreli.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X