V septembri nahlásili v kraji hromadné prepustenie 200 zamestnancov, týka sa to týchto oblastí

vyberove-konanie-praca-ponuka-gettyimages.jpg
Foto: ilustračné, GettyImages

Ohrození sú zamestnanci z oblasti účtovníctva, oblasti spracovania dát či z oblasti architektonických činností.

Za september dostal Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) tri oznámenia o hromadnom prepúšťaní v Bratislavskom kraji, ktoré sa dotkne 202 zamestnancov. Pre agentúru SITA to uviedla Mária Hrehová z kancelárie generálneho riaditeľa ÚPSVaR.

Z oblasti účtovníctva plánujú v kraji prepustiť 39 zamestnancov, ukončenie pracovného pomeru odhadujú na 1. januára 2020. Počet ohrozených zamestnancov v Bratislavskom kraji vo sfére prác s dátami je 121, zmluvu s nimi rozviažu 1. marca 2020. Hromadné prepúšťanie nahlásili aj v oblasti architektonických činností, kde je ohrozených 42 zamestnancov a ukončiť pracovný pomer s nimi plánujú 1. apríla 2020.

Názvy firiem, ktoré nahlásili hromadné prepúšťanie, Hrehová nekonkretizovala, odvolávajúc sa na zákon o službách zamestnanosti. Podľa neho môžu názvy firiem zverejňovať len ak majú ich súhlas, čo v tomto prípade nemajú.

Prepúšťanie v uplynulých mesiacoch

V porovnaní s augustom je počet ohrozených zamestnancov v Bratislavskom kraji nižší, vtedy dostal ÚPSVaR takisto tri oznámenia o hromadnom prepúšťaní, ktoré sa týkalo 238 ľudí. Prepúšťanie sa v auguste týkalo predovšetkým call centier, hotelových služieb a čistiacich činností. Augustový počet ohrozených bol trikrát vyšší ako júlové čísla, za júl nahlásili firmy prepustenie 74 zamestnancov. V júli sa prepúšťanie dotklo oblasti finančných služieb a poradenstva týkajúceho sa počítačov.

Hromadné prepúšťanie je firma povinná oznámiť ústrediu práce. Za hromadné prepúšťanie sa považuje rozviazanie pracovného pomeru s aspoň 10 zamestnancami, ak firma zamestnáva od 21 do 99 zamestnancov.

V prípade, že má spoločnosť od 100 do 299 zamestnancov, za hromadné prepúšťanie sa počíta rozviazane pomeru s aspoň 10 percentami zamestnancov. Ak firma zamestnáva viac ako 300 ľudí, musí ústrediu práce hlásiť prepustenie minimálne 30 zamestnancov.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk