Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Devín
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
SITA
20. apríla 2016 Nezaradené od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2016

V sobotu sa na Devíne uskutoční Národná slávnosť Matice slovenskej

Odkaz štúrovcov si aj tento rok pripomenie Matica slovenská. Matica v sobotu 23. apríla organizuje Národnú slávnosť na Devíne. Podujatie sa v mestskej časti Devín, konkrétne v areáli hradu, uskutoční pri príležitosti 180. výročia výstupu štúrovcov pod vedením Ľudovíta Štúra na hrad Devín.

Program slávnosti na Devíne otvorí o 11. hodine rímskokatolícka omša, ktorú bude celebrovať arcibiskup Stanislav Zvolenský. O 12.30 hod. sa začne prvý ročník Folklórneho festivalu Matice slovenskej, „zameraného na propagáciu tradičného slovenského folklóru a ľudového umenia v jeho originálnych hudobných, speváckych a tanečných prejavoch a dramatické spracovanie výstupu štúrovcov na Devín“, informuje Matica slovenská.

Počas víkendu je hrad Devín, ktorý patrí pod Múzeum mesta Bratislavy, v rámci akcie Bratislava pre všetkých otvorený pre návštevníkov bezplatne.

Členovia študentskej Spoločnosti česko-slovanskej/Spoločnosti česko-slovenskej, samovzdelávacieho spolku študentov pri bratislavskom evanjelickom lýceu sa 24. apríla 1836 vydali na výlet na hrad Devín. Výlet bol tajný a viedol ho v tom čase podpredseda spoločnosti Ľudovít Štúr. Na hrade mladí národovci rečnili aj básnili a okrem iného si pridali ku krstnému menu druhé, slovanské meno, ktoré mali verejne používať. Jozef Hurban tak prijal slovanské meno Miloslav, August Škultéty zas meno Horislav a Ľudovít Štúr si dal meno Velislav.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Sledujte novinky z Bratislavy na:

Facebooku BratislavaDen.sk
Instagrame @bratislavaden

...alebo ich odoberajte cez e-mail:
Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
X