Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
+
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: archívne, SITA/Milan Grejták
14. septembra 2021 Správy Bratislava od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

V Starom Meste chcú znížiť poplatok za réžiu na školské obedy

Mestská časť chce pomôcť rodičom, ktorých sa týka zrušenie obedov zadarmo.

Staré Mesto chce znížiť poplatok na réžiu za školské obedy o osem eur mesačne. V tlačovej správe o tom informoval hovorca mestskej časti Matej Števove.

Staré Mesto chce znížiť mesačný poplatok za réžiu v školských jedálňach (ŠJ) vo svojich základných školách z 20 na 12 eur. Mestská časť chce takto pomôcť rodičom, ktorých sa týka zrušenie takzvaných obedov zadarmo,“ uviedol hovorca. Návrh prerokujú na miestnom zastupiteľstve 28. septembra.

Poplatok na réžiu v ŠJ

Poplatok na réžiu v ŠJ pokrýva náklady na nákup základného vybavenia a jeho výšku upravuje všeobecne záväzné nariadenie.

V roku 2019, po zavedení takzvaných obedov zadarmo, keď výdavky na školskú stravu dotoval štát, bol na základných školách v zriaďovateľskej pôsobnosti Starého Mesta príspevok na réžiu zvýšený z 50 centov na jedno euro. Dôvodom bol najmä predpokladaný nárast stravníkov.

Zvýšenie poplatku pokrylo nárazové zvýšenie nákladov školských jedální pri zabezpečovaní stravy pre väčší počet detí. Finančnú situáciu v ŠJ sa týmto rozhodnutím podarilo stabilizovať,“ dodal Števove.

Zrušenie obedov zadarmo

S účinnosťou od 1. augusta vláda SR plošné obedy zadarmo zrušila, príspevok na stravu v školských jedálňach je poskytovaný už iba rodinám v zlej sociálnej a finančnej situácii.

Uvedomujeme si, že pre významne väčšiu časť rodičov to však znamená neprimerane vysokú finančnú záťaž. Na základe viacerých podnetov od rodičov sme preto prehodnotili výšku sumy a navrhujeme jej zníženie o 40 percent,“ vysvetlila starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová.

V prípade, že bude návrh schválený v zastupiteľstve, budú platiť rodičia na réžiu v ŠJ nižšiu sumu už od októbra.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X