V Starom Meste obmedzili otváracie hodiny pre večierky aj pohostinstvá

Obchodna ulica mestska policajna stanica mapy.jpg
Foto: ilustračné, www.google.com

Všeobecne záväzné nariadenie upravuje aj obmedzenie stavebných prác v čase pracovného pokoja.

V bratislavskej mestskej časti Staré Mesto schválili poslanci miestneho zastupiteľstva všeobecne záväzné nariadenie (VZN), ktoré okrem iného upravuje otváracie hodiny večierok v tejto mestskej časti od 06.00 do 23.00.

Nariadenie, ktoré začne platiť od 15. januára 2020, reguluje otváraciu dobu pohostinských prevádzok rôzneho typu a zároveň obmedzuje stavebné, rekonštrukčné a udržiavacie práce počas času pracovného pokoja a nočného času. Cieľom VZN je zvýšiť bezpečnosť v problémových lokalitách. Informoval o tom hovorca Starého Mesta Matej Števove.

Dôvodom prijatia nového VZN boli početné podnety občanov, ktoré vyústili do dvoch petícií – obyvateľov Obchodnej a Jedlíkovej – a tragické udalosti, ktoré sa v poslednom čase udiali v centrálnej mestskej časti. Ich príčinou bol do značnej miery aj alkohol. Na sťažnosti obyvateľov reaguje aj druhá časť nariadenia o regulácii stavebného ruchu. Pôvodný návrh VZN rátal so zatváracími hodinami už o 22.00. Doteraz mohli večierky fungovať nonstop.

Nákupné možnosti

Časť poslancov sa však obávala, aby toto opatrenie nenarušilo nákupné možnosti obyvateľov príslušnej lokality.

Málokto si kúpi niečo iné. Keď sme s kolegami boli na kontrole na Obchodnej, pred večierkou stál taký rad, ako voľakedy na banány a ľudia odtiaľ vychádzali iba s fľaškami. Nie je problém, že tí ľudia požívajú alkohol, ale problém je v tom, že keď zvyšok mesta zatvorí o 22.00, vtedy sa všetci tí ľudia sťahujú do centra,“ povedal riaditeľ Okresného riaditeľstva Policajného zboru Bratislava 1 Milan Jajcaj.

Stavebný ruch

Nové nariadenie upravuje aj obmedzenie „stavebného ruchu“ v čase pracovného pokoja. „Na nočný pokoj a čistotu verejného priestranstva (zvýšená prašnosť, znečisťovania komunikácií, pohyb ťažkých mechanizmov na komunikáciách) majú vplyv aj stavebné, rekonštrukčné a udržiavacie práce najmä vo vonkajšom prostredí. Mestská časť preto využíva kompetenciu ustanoviť nariadením činnosti (v tomto prípade stavebné, rekonštrukčné a udržiavacie práce), ktoré zakazuje vykonávať v čase pracovného pokoja,“ informovalo Staré Mesto.

Spravme to ako dočasné prvé opatrenie, ktoré v decembri o rok vyhodnotíme,“ dodala starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová. Dodržiavanie VZN bude kontrolovať mestská polícia a poverení zamestnanci mestskej časti.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk