V Starom Meste pribudol oporný múrik, zeleň aj dizajnové miesta na sedenie

Stare mesto revitalizacia zidovska ulica projekt.jpg

Výstavbou oporného múrika zo strany chodníka sa zamedzilo zosunu pôdy, a tým devastácii výsadby a znečisťovaniu spevnených chodníkov.

Na rohu Židovskej ulice v Bratislave pribudol vďaka spevneniu oporného múrika priestor na sedenie. O spoločnom projekte Starého Mesta a magistrátu informovala Marcela Glevická z Metropolitného inštitútu Bratislavy (MIB).

Jednoduchá výstavba zvýšila múrik zo strany chodníka a vyvýšila tak zelené plochy, ktoré tak budú viac chránené. Roh ulice s kaviarňami v okolí, kadiaľ počas sezóny prechádzajú študenti blízkej Vysokej školy múzických umení a peší turisti smerom na hrad, bude zelenší,“ uvádza MIB.

Zamedzili zosunu pôdy

Výstavbou oporného múrika zo strany chodníka sa zamedzilo zosunu pôdy, a tým devastácii výsadby a znečisťovaniu spevnených chodníkov.

Zeleň tu doteraz trpela tým, že jej plocha nebola prirodzene rešpektovaná a chodci ju ušliapali. Tento problém sme v území riešili okrem múrika aj osadením lavičiek, ktoré sú prirodzeným upozornením – tu sa nechodí, tu sa sedí,“ spresnil MIB a dodal, že významnou zmenou je aj zmena povrchov peších komunikácií.

Asfalt nahradila kamenná dlažba, ktorá prirodzene reflektuje na dané historické územie. Rovnako tak nadväzuje na dláždenie cestnej časti Židovskej ulice,“ doplnil MIB.

Spolupráca samospráv

Výsledok je ukážkou vydarenej spolupráce troch samospráv, keďže projekt Pocket Park pripravený mestskou časťou Bratislava – Staré Mesto uspel v žiadosti o dotáciu Bratislavského samosprávneho kraja a do realizácie sa zapojilo aj Hlavné mesto SR Bratislava,“ uviedla starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová. K prvým cibuľovým rastlinám, ktoré už zazeleňujú túto plochu, pribudnú s oteplením počas leta trvalky.

„Finálny prírastok rastlín bude postupne pribúdať v ďalšom vegetačnom období, keď vyrastú všetky nasadené druhy zelene, a svoj úplný vzhľad získa priestor na Židovskej v budúcej sezóne,“ uzavrel MIB.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk