Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Park gabora barossa stare mesto.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.facebook.com
30. apríla 2021 Správy BratislavaNovinky z Bratislavy od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

V Starom Meste sa nachádzajú bezmenné miesta, štyri z nich dostanú názvy

Nové pomenovanie dostane park na Šafárikovom námestí aj podchod pod Hodžovým námestím.

V Starom Meste dostanú názvy štyri verejné priestory. Nové pomenovania doteraz bezmenných priestorov odsúhlasili bratislavskí mestskí poslanci na zastupiteľstve.

Park Gábora Barossa, Podchod študentov 16. novembra 1989, Podchod pamäti národa a Schody rabína Armína Friedera pribudnú od 1. júla v Starom Meste,“ uviedol hovorca mestskej časti Matej Števove.

Už v septembri 2020 návrh odhlasovali poslanci Starého Mesta. Mestská časť tak reagovala na návrhy občanov – aktivistov a Židovskej náboženskej obce.

Podchod študentov

Pomenovanie Podchod študentov 16. novembra 1989 iniciovala skupina občanov – aktivistov, Park Gábora Barossa občianske združenie a Schody rabína Armína Friedera a Podchod pamäte Židovská náboženská obec.

Uctili sme si tým osobnosti a udalosti, ktoré si to zaslúžia. Staré Mesto všetky pomenovania víta, majú obsah, sú priliehavé a nechýba im ani hodnotový a historický presah,“ podotkla starostka mestskej časti Zuzana Aufrichtová.

Park Gábora Barossa

Parkom Gábora Barossa sa stane park situovaný v priestore medzi Gajovou, Alžbetínskou, Dobrovičovou a zadnou časťou Štúrovej ulice, ktorý doteraz Bratislavčania poznali pod neformálnymi názvami ako Park na Šafku, Park na Šafárikovom námestí či Landererov park. Návrh na pomenovanie parku po uhorskom ministrovi vzišiel od OZ Petržalský okrášľovací spolok.

Pod názvom Schody rabína Armína Friedera budú od júla zaznačené schody, ktoré tvoria spojnicu medzi Židovskou ulicou a podchodom vyúsťujúcim v lokalite Rybného námestia, kde stála Neologická synagóga,“ spresnil hovorca.

Ide o prvý verejný priestor v Bratislave pomenovaný po niektorom z významných predstaviteľov židovskej komunity.

Podchod pamäti

Pomenovanie Podchod pamäti dostane podchod pre peších pod mostom SNP, ktorý nadväzuje na schody zo Židovskej ulice a prepája ich tak s miestom, kde stojí Pamätník holokaustu na Rybnom námestí.

Iniciatíva pomenovať schody a podchod vyšla zo strany Židovskej náboženskej obce Bratislava.

Podchod študentov 16. novembra 1989, teda podchod pod Hodžovým námestím, pripomína nepovolenú demonštráciu študentov, ktorí sa v predvečer 17. novembra zišli na vtedajšom Mierovom námestí, aby vyjadrili odpor voči vtedajšiemu režimu.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X