V Starom Meste spílili desiatky stromov. Padli zdravé stromy za obeť developerovi?

Drotarska cesta.jpg
Drotárska cesta s ešte pôvodnou vegetáciou. Foto: maps.google.com

Na Drotárskej ceste v uplynulých dňoch spílili desiatky stromov, medzi ktorými boli aj také, ktoré miestni obyvatelia zasadili pred viac ako šesťdesiatimi rokmi. Z korún stromov ostali len holé pne.

Aktivisti ale i miestni tvrdia, že v Bratislave nie je už žiadny strom v bezpečí. Zároveň sú sklamaní z mestských poslancov, ktorí v kampani sľubovali, že dajú prednosť ochrane prírody.

Spílenie stromov povolila mestská časť Staré Mesto už v roku 2015, ešte za predošlého starostu Radoslava Števčíka.

Za obeť padli desiatky stromov

Výrubu predchádzalo označenie 85 stromov, ktoré vykonali, na základe výrubového povolenia, pracovníci Starého Mesta.

Keď sa ozvali píly, na sociálnych sieťach sa začali šíriť fotky a videá od nahnevaných obyvateľov a aktivistov. Starostka Zuzana Aufrichtová v reakcii na to uviedla, že vyzvala spoločnosť, ktorá s tým začala, aby s pílením počkala na rozhodnutie súdu o stavebnom povolení.

Spoločnosť Angkor Wat sa so Starým Mestom napokon dohodla, že výrub preruší až  do opätovné premerania drevín zamestnancami oddelenia životného prostredia, ktorí stanovia ich aktuálnu spoločenskú hodnotu.

Starostka chce celý postup preveriť

Starostka chce teraz postup úradov, pred tým ako nastúpila do funkcie, preveriť. Podáva podnet, na ministerstvo dopravy a výstavby, za to, ako konal okresný úrad.

Okresný úrad mal podľa starostky rozhodnutia zvážiť, no neurobil to. K stavebnému povoleniu sa však malo vyjadriť aj samotné mesto – či sú plány developera v súlade s územným plánom mesta, alebo nie.

Každý úrad totiž v priebehu času vydal svoje kladné rozhodnutie, na základe kladných rozhodnutí iných úradov. Zároveň sú problémom i roky staré rozhodnutia, ktoré boli vydané ešte podľa starých pravidiel.

Dreviny (ne)boli zdravé

V roku 2015, keď mestská časť rozhodovala o výrube prvýkrát, do procesu prizvali aj bratislavskú ochranárku a aktivistku Katarínu Šimončičovú.

Podľa nej boli dreviny v zlom stave. Starostke vyčíta, že stromy ktoré sú „choré“ sa  mali nanovo prehodnotiť a určiť, ktoré sa majú vyrúbať a ktoré nie.

Developerský projekt namiesto stromov

Na mieste vyrúbaných stromov chce Trnavský investor Ismont stavať byty. Podľa projektovej dokumentácie by mali objekty stáť vo vzdialenosti od 2 metrov od priľahlej cesty čo môže znamenať, že na zeleň neostane dostatok priestoru.

Ismont napriek tomu tvrdí, že si splní povinnosť vysadiť náhradné dreviny tak, ako to uložili úrady Starého Mesta. Faktom však je, vyrúbaným stromom toto, žiaľ, už záchranu neprinesie.

Ďalšie k téme

    Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom