V Staromestskej knižnici sa bude rozprávať o Starom Meste

Pasovanie prvakov za citatelov kniznice v pobocke na zapadnom rade 5.jpg
Pasovanie prvákov za čitateľov knižnice v pobočke na Západnom rade 5. Foto: Staromestská knižnica

Rozprávanie o Starom Meste je podujatie, ktoré je súčasťou osláv 60. výročia inštitúcie a sľubuje viacero zaujímavých hostí. Hovoriť sa bude o minulosti, ale aj o dnešku. A ako vníma to súčasné „srdce“ hlavného mesta, riaditeľka tejto knižnice?

Posledný septembrový štvrtok (27. septembra) bude v Staromestskej knižnici patriť Starému Mestu, a to doslovne. Chystá sa Rozprávanie o Starom Meste. Stretnutie so zaujímavými hosťami, ktorí toho o Bratislave naozaj čo to vedia, pripravila knižnica ako súčasť osláv svojich 60. narodenín. „Pospomíname na bratislavské Staré Mesto kedysi, porovnáme ho so súčasnosťou, vrátime sa do detstva a mladosti,“ približuje udalosť riaditeľka Staromestskej knižnice Judita Kopáčiková.

Zaujímavé mená

Zárukou pútavej debaty sú mená hostí: „Nerada by som niekoho obišla, ale za všetkých môžem spomenúť napríklad syna básnika Jána Smreka Ivana Čieteka-Smreka či Petra Salnera, známeho entografa, ktorý píše publikácie o Bratislave a venuje sa aj histórii slovenských Židov, tiež historika a archeológa Štefana Holčíka a básnika a epigramatika Erika Ondrejičku.“

Letna citaren v medickej zahrade.jpg
Letná čitáreň v Medickej záhrade. Foto: Staromestská knižnica

Vek nie je dôležitým číslom iba u človeka, ale aj u tejto inštitúcie. „Napriek tomu, že sme dosiahli seniorský vek, cítime sa mladistvo. Podstatná je u knižnice jej činnosť, jej aktivity. A my sa snažíme prichádzať každý rok s niečím novým,“ hovorí Kopáčiková.

Projekty na podporu čítania

Aktuálne napríklad podporia v čítaní žiakov druhého stupňa ZŠ, ale aj stredoškolákov. „Ide o projekty na rozvoj čitateľskej gramotnosti. Realizovať ich budeme v spolupráci so školami v zriaďovateľskej pôsobnosti Starého Mesta, ale aj strednými školami v Bratislavskom kraji,“ dopĺňa Kopáčiková.

Centrum pre deti a mladez na blumentalske 10a tu sa bude konat rozpravanie o bratislave.jpg
Centrum pre deti a mládež na Blumentálske. 10/a – tam sa bude konať Rozprávanie o Bratislave. Foto: Staromestská knižnica

Na otázku, ako vníma túto časť mesta, riaditeľka odpovedala, že ona je človek, ktorý Staré Mesto pozná od svojho detstva cez štúdium až po pracovný život, a možno má tak trochu problém vnímať jeho premeny. „Zdá sa mi, že zmeny prichádzajú pomaly a pozvoľna. Páči sa mi nové Národné divadlo spolu s nábrežím, baroková záhrada Bratislavského hradu, privítala som spustenie električkovej trate do Petržalky, revitalizáciu a rekonštrukciu Landererovho parku, hoci s miernou nostalgiou spomínam na bývalé bistro Kazačok, ktoré bolo za mojich študentských čias našou ‚materskou základňou‘,“ uviedla.

Ak sa teda do tejto časti mesta zatúlate aj vo štvrtok 27. septembra okolo 17. hodiny, zavítajte okrem obľúbenej kaviarne aj do Staromestskej knižnice.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk