V ÚĽUV-e sa koná výstava Od fašiangov až po Veľkú noc

BRATISLAVA: Od fašiangov až po Veľkú noc ÚĽUV-e
Tradičné ľudové slávnosti súvisiace s koncom zimy a začiatkom jari prezentuje všetkým návštevníkom a obyvateľom Bratislavy výstava Fašiangy, Turíce, Veľká noc ide. Výstava v Prednej izbe Ústredia ľudovej umeleckej výroby na Námestí SNP prepája fašiangy a následne Veľkú noc v tematickej expozícii ľudových výrobkov spojených s týmto. Bratislava, 20. február 2015. Foto: SITA/ÚĽUV Bratislava

Tradičné ľudové slávnosti súvisiace s koncom zimy a začiatkom jari prezentuje všetkým návštevníkom a obyvateľom Bratislavy výstava Fašiangy, Turíce, Veľká noc ide. Pre záujemcov je otvorená do 25. apríla.

Výstava v Prednej izbe Ústredia ľudovej umeleckej výroby na Námestí SNP prepája fašiangy a následne Veľkú noc v tematickej expozícii ľudových výrobkov spojených s týmto obdobím.

Výstava pripomína, ako vyzerajú tradičné gajdy, vyšívaný ovčí kožúšok, rapkáč či klepáč. Vidieť sa tu dá napríklad i autentická fašiangová maska medveďa. Medveď sa v minulosti považoval za symbol plodnosti, preto ho mladé dievky rady pozývali do tanca. Vystavené predmety pochádzajú zo zbierkového fondu Múzea ľudovej umeleckej výroby a sú doplnené o diela súčasných výrobcov, ktoré sa dajú kúpiť. Súčasťou výstavy sú aj rôzne zdobené kraslice, tradičné symboly veľkonočných sviatkov. Podľa kurátorky výstavy Ivany Tinesovej cieľom programov v Prednej izbe ÚĽUV je prepájať výročné obyčaje s tematickými výstavami. Tradícia a s ňou súvisiace zvyky sa totiž čoraz viac vytrácajú z nášho povedomia a mnohé predmety dnes už takmer nikto nepozná, hoci kedysi tvorili bežný dedinský kolorit.

Predná izba ÚĽUV, projekt Ústredia ľudovej umeleckej výroby aMúzea ľudovej umeleckej výroby, prezentuje exponáty zo zbierok múzea na Námestí SNP 12 od konca roka 2013. Predná izba doplnila dovtedajšiu galériu a predajňu ÚĽUV-u. Jej názov vychádza z tradičného priestoru dedinských domov, kde predná izba slúžila ako reprezentačná miestnosť domu a rodina ju využívala pri slávnostných udalostiach. Otvorené je v pondelok až piatok od 10:30 do 18:00 a v sobotu od 10:00 do 14:00.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk